http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 2 بهمن 1396
ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت
ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت

فضای مجازی بستر جدید فعالیت موسسات مالی غیرمجاز

پريسا خسروداد Khosrodad.news@gmail.com
فروشگاه‌هاي اينترنتي، از ارايه‌دهندگان کالاهايي همچون پوشاک و لوازم برقي و سرويس اتاق خواب کودک و بزرگسال گرفته تا فروشندگان انواع و اقسام نرم‌افزار و بازي‌هاي رايانه‌اي و اپليکيشن، از انواع کسب‌وکارهاي نوپا در ايران به‌شمار می‌روند که خوشبختانه به دلايلي همچون دسترسي مردم در سراسر ايران به آنها، بي‌نيازي به مراجعه حضوري، دستيابي به اطلاعات کامل مانند قيمت يا مشخصات کالا يا خدمات درخواستي، باعث شده مورد استقبال قرار بگيرند. اين فروشگاه‌ها از لحاظ ميزان اعتبار و شناخته‌شده بودن نيز دامنه گسترده‌اي دارند و از برندهاي معروف گرفته تا صفحاتي گيج و گنگ در شبکه‌هاي اجتماعي را شامل می‌شوند.
به‌نظر می‌رسد به‌رغم نياز به رسيدگي و نظارت بر چگونگي فعاليت اين فروشگاه‌ها توسط دستگاه‌هاي بالادستي، نوعي آشفتگي به‌دليل فقدان ساز و کارهاي لازم به‌منظور تحت نظر گرفتن فعاليت اين فروشگاه در کسب‌وکارهاي مذکور رايج است که چندي است اسباب مال‌باختگي و گلايه مشتريان اين فروشگاه‌ها را فراهم کرده است که در اين گزارش به آن می‌پردازيم.
کپي‌رايت به‌فروش می‌رسد
اغلب عادت کرده‌ايم به‌دليل تحريم‌هاي جهاني از خريد بسياري از کالا و خدمات اورجينال مانند کالا، فيلم، نرم‌افزار، بازي و... محروم باشيم. اما آيا اين دليل می‌شود که فروشگاه‌هاي ايراني از وضعيت نامطلوب موجود به نفع خود استفاده مطلوب کنند؟
چندي است که ذي‌نفعان فروشگاه‌هاي اينترنتي، اعم از ارايه‌دهندگان کالا و خدمات و همچنين خريداران، خبر از اين می‌دهند که برخي کالاهاي عرضه‌شده در اين فروشگاه‌ها به‌نوعي غيرمجاز است و آنها را متضرر کرده است. اين ادعا که تاکنون مورد واکنش گردانندگان فروشگاه‌هايي که در ادامه به‌ نام آنها اشاره خواهيم کرد -حتي چنانچه بخواهيم از افشاي نام آنها اجتناب کنيم، پرواضح است که خطابمان به کدام برند در اين زمينه است- در حالي اقدام به عرضه محصول کرده‌اند که از ابعاد مختلف داراي اشکال است. گزارش‌هاي واصله، حاکي از اين است که یکی از فروشگاه‌های اندرويدي شناخته‌شده ايراني، با زيرپاگذاشتن حقوق نرم‌افزارهاي ايراني، نه‌تنها اجازه فروش نسخه‌هاي کپي را صادر می‌کند، بلکه با شريک شدن در سود فروش آنها از بازگرداندن وجوه مشترياني که به‌دليل جهل و ناداني اقدام به خريد نرم‌افزار کپي‌شده کرده‌اند، خودداري می‌کند. اين قضيه که تبعاتي همچون متضرر شدن حقوق پديدآورندگان نرم‌افزار، از دست رفتن سرمايه مردم با خريد محصول قلابي و بي‌اعتمادي و در نهايت کوچ کاربران ايراني از اين قبيل فروشگاه‌هاي وطني را به‌دنبال دارد، در حالي ادامه دارد که فروشگاه مذکور هيچ مسووليتي را در قبال اين رويداد نمی‌پذيرد و صرفا به شمارش سود حاصله از اين تجارت مشغول است.
بازي فيلترينگ با پيام‌رسان‌ها
چندان بيراه نيست اگر هفته گذشته را هفته رفع فيلترها بناميم. در هفته‌اي که گذشت، در حالي که دوهفته از مسدودسازي پيام‌رسان تلگرام در کشور می‌گذشت و بسياري از کاربران و به‌خصوص صاحبان کسب‌وکار در اين پيام‌رسان، از رفع فيلتر يا به قولي آزادسازي آن نااميد شده بودند، تلگرام باز شد. البته کمی ‌پيش از تلگرام نيز اينستاگرام رفع فيلتر شده بود. نقطه مشترک آزاد‌سازي اين دو پيام‌رسان، سرعت کند و حلزوني آنها، وجود اختلال در ارسال عکس و فيلم و همچنين به وقوع پيوستن بي‌سر و صداي فرايند مذکور بود، به‌طوري که بدون انتشار هيچ بيانيه يا خبري، کاربران تلگرام متوجه شدند که رفع فيلتر شده است. اما اين کل جريان نبود! زيرا با روشن شدن مجدد چراغ تلگرام، چراغ فيلترشکن‌ها و وي پي‌ان‌ها نيز خاموش شد. اما در اين ميان کليد پيام‌رسان‌هاي داخلي و برخي از انواع خارجي پيام‌رسان نيز يکي پس از ديگري خاموش شدند و بار ديگر اين سناريو که کاربران ايراني، استفاده از پيام‌رسان‌هاي خارجي را ولو با استفاده از فيلترشکن به انواع وطني آن ترجيح می‌دهند، به اثبات رسيد.
اما در پي اين رفع فيلترها، مسيرياب ويز که تا‌کنون چند بار سابقه فيلتر و رفع فيلتر داشت و در آخرين وضعيت خويش در حال فيلتر به‌سر می‌برد، اين بار رفع فيلتر شد. ويز، اپليکيشن پرطرفدار رانندگان خودروهاي مسافربري آنلاين بود. اما چون از عوامل صهيونيست‌های شناخته شده بود، فيلتر و استفاده از آن ممنوع شده بود. همچنين هفته گذشته، طي اقدامی‌ غيرقابل پيش‌بيني نيز پيام‌رسان‌های پینترست، ردیت، ساندکلاد، کورا و مدیوم يک دور رفع فيلتر، اما دوباره فيلتر شدند.
هفته تحريم‌ها
هفته گذشته بر اثر داغ شدن دوباره احتمال نقض برجام توسط آمريکا، تحريم‌هاي جديدي توسط وزارت خزانه‌داري آمريکا صادر شد که چند نفر و سازمان را در ايران نشانه گرفت. به موجب اين اقدام، شورای‌عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی به بهانه ادعاي نقض حقوق بشر، سانسور و حمایت از افراد دخیل در اشاعه تسلیحاتی جزو اين تحريم‌ها قرار گرفتند. اين تحريم‌ها که با واکنش‌هايي از سوي مديران اين دستگاه همراه بود، به‌درستي مشخص نيست آيا کل اين مجموعه را شامل می‌شود يا صرفا شامل فرد يا افرادي از اين مجموعه است؟
در راستاي اقدامات آمريکا براي حذف يا سانسور دستگاه تاثيرگذاري چون شوراي‌عالي فضاي مجازي بر وضعيت حوزه فناوري اطلاعات در ايران، اينستاگرام نيز اقدام به مسدودسازي صفحه سردار قاسم سليماني کرد. اين رويداد در حالي رخ داد که در اين صفحه ويديوي هولناکي از جنايات داعش منتشر شده بود. چنانچه دليل اينستاگرام از حذف اين صفحه را خشونت‌باربودن اين ويديو فرض کنيم، جاي اين ابهام باقي است که وقتي نيروهاي داعش در سراسر جهان با استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي مانند اينستاگرام دست به هماهنگي براي انجام جنايات تروريستي و جذب داوطلب می‌زدنند، چرا گردانندگان مذکور در فکر مسدودسازي صفحات آنها نبودند؟!
متاستاز موسسات مالي غيرمجاز در فضاي مجازي
فعاليت موسسات مالي غيرمجاز در ايران به‌مثابه بذري سرطاني بود که در مدت کوتاهي رشد کرد و با رسيدن به مرحله متاستاز بسياري از حوزه‌ها و نقاط کشور در حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي و حتي سياسي را به خود درگير کرد، اما گويا اين قضيه به گونه ديگر در فضاي مجازي نيز شيوع پيدا کرده است.
هفته گذشته، جعفري دولت‌آبادي، دادستان تهران ضمن پاسخگويي به سوالات خبرنگاران و با انتقاد بسيار شديد از فضاي مجازي به‌دليل عامل شتاب‌دهنده در بروز ناآرامي‌هاي اخير در کشور، به‌صورت غيرمستقيم به قضيه‌اي اشاره کرد که پيش از اين نه‌تنها کمتر، بلکه اصلا مورد توجه قرار نگرفته بود. وي ضمن اينکه موسسات مالي غيرمجاز را مشکل امروز کشور دانست، نسبت به اينکه عده‌ای در فضای مجازی و واقعی پول مردم را می‌گیرند و سود می‌دهند، هشدار داد و از بانک مرکزی خواست از فعالیت این‌گونه موسسات مالی غیرمجاز در فضای مجازی و واقعی جلوگیری کند. دولت‌آبادي، در حالي اين قضيه را نشانه گرفت که مرور کلي اخبار و حوادث و شکاياتي که معمولا توسط پليس فتا اطلاع‌رساني و منتشر می‌شود، فاقد موضوعي با اين تيتر بوده است. لذا چنانچه موضوع فعاليت موسسات مالي در فضاي مجازي صحت داشته باشد که با توجه اظهارات دادستان تهران قطعا چنين موضوعي هست، پيش از آنکه بر تعداد مال‌باختگان افزوده شود و بيشتر از اينکه لزوم توجه بانک مرکزي را بطلبد، رسيدگي هرچه سريع‌تر مقامات امنيتي و قضايي ايران را می‌طلبد. چه‌بسا بانک مرکزي در فضاي واقعي نيز عملکرد مناسبي براي مقابله و مهار موسسات مذکور نداشت؛ چه رسد در فضاي مجازي!
علاءالدين در آستانه تکرار تجربه پلاسکو؟
سال گذشته در همين روزها بود که ساختمان پلاسکو آتش گرفت و در پي آن تعدادي از هم‌وطنانمان جان خود را از دست دادند، خانواده‌هايشان براي آنها سوگواري کردند و مردم مراتب همدردي خود را به انحاي مختلف با آنها ابراز کردند. اما امسال! معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران هفته گذشته هشدار داد که 80 درصد پاساژ علاءالدين ناايمن است. تحليل محتواي اين پيام بدان معناست که با توجه به مقامی‌ که نسبت به ناايمن بودن اين پاساژ هشدار می‌دهد، يعني فردي مسوول در سازمان آتش‌نشاني و با توجه به ضريب خطري که براي اين پاساژ اعلام شده است، يعني همان 80 درصد، بنابراين در صورت انجام‌نشدن اقدامات و بازسازي لازم و مهندسي‌شده در تاسيسات اين پاساژ، هر لحظه خطر آتش‌سوزي و انفجار وجود دارد و در پاساژي که روزي بالغ بر هزار بازديدکننده دارد و داراي بيش از هزار مغازه است و در هر مغازه آن حداقل سه نفر مشغول به‌کارند، چنانچه حادثه‌اي مشابه پلاسکو رخ دهد، چه کسي پاسخگو خواهد بود؟
 
منبع:عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200