http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
آیا از هر شارژری می‌توان استفاده کرد؟
آیا از هر شارژری می‌توان استفاده کرد؟

حتما شما هم شنیده‌اید که بهتراست برای شارژکردن گوشی از شارژر مخصوص آن استفاده کنیم، اما برای اغلب ما این موضوع تنها در حد یک توصیه ساده باقی می‌ماند.

به این ترتیب خیلی از ما آن را جدی نمی‌گیریم و فقط به صرف این که شارژری قابلیت شارژکردن گوشی ما را داشته و به اصطلاح به آن می‌خورد از شارژر‌های مختلف برای زنده نگه داشتن تلفن همراه خود استفاده کرده‌ایم. اما واقعیت این است که استفاده از شارژر مخصوص هر گوشی، دلیل بسیار ساده‌ای دارد و آن هماهنگی ولتاژ وآمپر بین شارژر و گوشی است.
این 2 مولفه مهم یعنی ولتاژ و آمپر در گوشی‌های مختلف با هم تفاوت دارند. معمولا مقادیر ولتاژ خروجی و حداکثر مقدار آمپر ورودی روی باتری‌ها نوشته می‌شود. آمپر ورودی تعیین‌کننده حداکثر میزان الکتریسیته‌ای است که شارژر می‌تواند از خود عبور دهد. این مقدار، بسیارمهم است و با واحد استاندارد اندازه‌گیری جریان الکتریسیته یعنی میلی‌آمپر سنجیده می‌شود (هر 1000 میلی‌آمپر=1 آمپر). معمولا در باتری‌ها این مقدار از 500 میلی‌آمپر تا 2 آمپر تغییر می‌کند البته درگوشی‌های جدید با صفحه نمایش‌های بزرگ و پر مصرف از باتری‌های 3000 میلی‌آمپری هم استفاده شده است. هر چه عدد آمپر بیشتر باشد به همان نسبت در یک زمان معین جریان بیشتری را نیز به باتری می‌رساند.
آیا این بدین معناست که هر چه عدد آمپر بزرگ‌تر باشد، آن شارژر قوی‌تر بوده و برای شارژ کردن باتری انواع گوشی‌ها می‌توان از آن استفاده کرد؟ مطمئنا نه، اگر گوشی باید به شارژر 2 آمپری وصل شود ، آن را به شارژر 2 آمپری وصل کنید اما هرگز از شارژر 2 آمپری برای باتری که حداکثر جریان 1 آمپر را تحمل می‌کند استفاده نکنید، این کارآسیب جدی به باتری رسانده و باعث می‌شود که باتری توانایی خود را برای نگهداری شارژ از دست بدهد و اصطلاحا زود خالی شود. اگر هم خودتان دست به کار شوید و شارژر با آمپراژ بالا بسازید علاوه بر باتری ، ممکن است چندانگشت خود را نیز از دست بدهید!
از پریز برق استفاده کنیم یا پورت USB؟
امروزه بیشتر گوشی‌های هوشمند مجهز به کابل USB هستند که علاوه بر قابلیت اتصال به آداپتور، امکان شارژ شدن با استفاده از پورت USB را نیز فراهم کرده‌اند. اما در این خصوص باید گفت استفاده از پریز برق باعث شارژ شدن سریع‌تر گوشی می‌شود چرا که جریانی که آداپتور می‌تواند منتقل کند، 2 برابر جریانی است که از پورت USB به دست می‌آید و این مقدار تفاوت چشمگیری در سرعت شارژ شدن ایجاد می‌کند. مثلا اگر گوشی گلکسی‌اس 3 را با آداپتور و با استفاده از پریز برق شارژ کنید به زمانی معادل 8/2 ساعت نیاز دارید که این مقدار در پورت USB به 8/4 ساعت افزایش پیدا می‌کند.
چند پرسش مهم
اگر همزمان با شارژ شدن گوشی از آن برای انجام مکالمه استفاده شود، آسیبی به باتری خواهد رسید؟
برخلاف شایعات زیادی که در این‌باره وجود دارد، استفاده از گوشی در حین شارژ شدن صدمه‌ای به باتری نمی‌زند فقط روند شارژ شدن آن را اندکی کند می‌کند، چرا که همزمان بخشی از انرژی باتری صرف برقراری ارتباط و مکالمه می‌شود.
آیا می‌توان از شارژرهای قدیمی‌ برای شارژ گوشی‌های جدیدتر استفاده کرد؟
اگر کانکتور شارژر به گوشی شما می‌خورد، فقط لازم است مقادیر آمپر و ولـتاژ شارژر را بررسی کنید، اگر این میزان از شارژر شما کمتر بود، می‌توانید از آن استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که باید زمان بیشتری را به شارژ شدن گوشی اختصاص دهید. ولی در حالتی که این مقادیر بیشتر باشد و شما از آن برای شارژ کردن باتری استفاده کنید، گوشی شما سریع‌تر شارژ می‌شود اما در عوض آسیب‌دیده و توانایی خود را برای نگهداری شارژ از دست می‌دهد.
فراموش نکنید
اگر می‌خواهید گوشی شما سریع‌ترشارژ شود، در حین شارژ از آن استفاده نکنید.
اگر گوشی خود را با استفاده از پریز برق شارژ کنید، نسبت به استفاده از USB سریع‌تر شارژ می‌شود.
اگر به هر دلیل نتوانستید از شارژرمخصوص گوشی خود استفاده کنید ، آن را با شارژر با مشخصات مشابه جایگزین کنید.
استفاده از شارژر با آمپر پایین‌تر، آسیبی به گوشی شما نمی‌رساند ، فقط برای شارژ شدن کامل زمان زیادی از شما گرفته می‌شود، اما شارژرهایی با آمپر بالا به باتری گوشی شما آسیب جدی می‌رساند.
از شارژرهای دست‌ساز و یا ابداعی استفاده نکنید، چون علاوه بر از بین رفتن باتری، ممکن است به خود شما نیز آسیب برسد، لطفا کار ساخت شارژر را به کارشناسان حرفه‌ای شرکت‌های بزرگ بسپارید!


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200