http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
رمزهای بیومتریک و دردسرهای استفاده از آن
رمزهای بیومتریک و دردسرهای استفاده از آن

تا مدت‌ها تنها روش حفاظت اطلاعات و امنیت اطلاعات در مقابل دسترسی‌های غیرمجاز و سواستفاده‌های اطلاعاتی، رمزهای عبور بود و کاربران باید یک رمز عبور انتخاب می‌کردند.

تا مدت‌ها تنها روش حفاظت اطلاعات و امنیت اطلاعات در مقابل دسترسی‌های غیرمجاز و سواستفاده‌های اطلاعاتی، رمزهای عبور بود و کاربران باید یک رمز عبور انتخاب می‌کردند و سپس هنگام دسترسی به اطلاعات، آن را وارد می‌کردند تا اطلاعات نمایش داده شود. رمز عبور از ابتدا تا به امروز عملکرد بسیار خوبی در حفظ امنیت کاربران داشته؛ هرچند چالش‌های متعددی نیز در ارتباط با رمز عبور وجود دارد که در جایگاه خود قابل بحث هستند.
تقریبا از سال2012 با تولیدiphone 5s یک انقلاب در زمینه امنیت اطلاعات رخ داد و ابزارهای بیومتریک در کنار رمز عبور برای ایجاد سد حفاظتی در مقابل دسترسی غیرمجاز در اختیار کاربران قرار گرفت.
میلیون‌ها کاربر در جهان به کمک فناوری تشخیص اثر انگشت در گوشی‌های آیفون به استفاده روزمره از رمز‌های بیومتریک از قبیل اثر انگشت عادت کرده‌اند که استفاده از یک مشخصه بیولوژیکی منحصربه‌فرد به‌عنوان رمز عبور را شامل می‌شود. استفاده از رمزهای بیومتریک به شکل باورنکردنی آسان و ایمن است، اما با این وجود دو ضعف بزرگ دارد که اگر کاربر مراقب نباشد دردسرساز مي‌شود.
اولین مزیت رمزهای بیومتریک این است که نیازی به حفظ کردن ندارند. شما هیچ‌گاه اثر انگشت خود را فراموش نمی‌کنید و مجبور نیستید آن را جایی یادداشت کنید؛ حتی این امکان نیز وجود ندارد که در حالت غیرعادی رمز عبور خود را از دست دهید.
دومین مزیت آنها ایمن بودن است. سیستم‌هایی که به‌خوبی طراحی شده‌اند و از مشخصه‌های بیولوژیک به‌عنوان رمز استفاه می‌کنند، نسخه دیجیتال این مشخصه‌ها نظیر اثر انگشت را ذخیره نمی‌کنند و در عوض کدهای هش(#) را به‌عنوان شناسه ذخیره می‌کنند.
این سیستم‌ها از ریاضیات برای تایید تطبیق مشخصه‌ اسکن شده با آنچه در سیستم ثبت شده استفاده می‌کنند، اما نمی‌توان از علامت # برای ایجاد اثر انگشت استفاده کرد. برای مثال، اگر آیفون شما گم شود هیچ‌کس نمی‌تواند اثر انگشت شما را از این علامت استخراج و از آن استفاده کند.
با این حال رمز‌های عبور فیزیکی نقاط ضعفی نیز دارند؛ از جمله آنکه قابل هک‌ شدن هستند و علاوه بر ایمنی بالا در نهایت فردی پیدا خواهد شد که یک راه ارزان و ساده را در اختیار افراد شرور قرار خواهد داد تا اثر انگشت شما را ربوده و یک اثر انگشت جعلی ایجاد کند که برای بازکردن قفل گوشی استفاده شود. در حال حاضر روش‌های پیچیده و گرانی برای این منظور وجود دارد.
در شرایط بدتر تمام یک سیستم نظیر اپل که از رمز‌های بیومتریک استفاده می‌کند قابل هک است؛ بنابراین اگر رمز عبور هک یا ربوده شود، رمز جدیدی تعریف خواهد شد، اما اگر اثر انگشت هک شود، كاري از دست كسي ساخته نيست و این مشکل بزرگي برای رمزهای عبور بیولوژیک است. شما نمی‌توانید به‌عنوان رمز اول یا تنها رمز به آنها تکیه کنید. سیستم تشخیص اثر انگشت برای کاربران خوب است. در حال حاضر کاربران بی‌شماری برای قفل کردن گوشی خود از رمزهای بیولوژیک استفاده می‌کنند؛ افرادی که پیش‌تر شاید حتی گوشی خود را قفل نمی‌کردند. اما باید مطمئن بود که رمز اول قوی باشد.
دومین نقطه ضعف رمزهای بیومتریک این است که نمی‌توان آن را همراه خود داشت. رمزهای عبور جایگاه ویژه‌ای در قوانین آمریکا دارد. آنها جزو مصادیق دانش حساب می‌شوند و قوانین آمریکا از شما در برابر چیزهایی که می‌دانید و ممکن است علیه شما استفاده شود، محافظت می‌کند.
به عقیده کارشناسان، یک رمز بیولوژیک در ذهن کاربر نیست و دانش حساب نمی‌شود. اثر انگشت شما یا هر مشخصه بیولوژیک دیگر چیزی نیست که شما در ذهن داشته باشید، بلکه چیزی است که شما هستید و قابل حفاظت نیست. به‌عبارت دیگر شما ممکن است به‌ لحاظ قانونی مجبور شوید اثر انگشت خود را روی یک اسکنر یا چشم خود را روی یک اسکنر عنبیه قرار دهید.
راهکارهای بیومتریک می‌تواند شامل ضربان قلب فرد، ترکیب و شکل گوش فرد، صدای راه‌رفتن و پیاده‌روی فرد، صدای فرد، چشم، اثر انگشت باشد که هر دو در حال حاضر به‌صورت انبوه استفاده می‌شوند. شيوه راه‌ رفتن شما از یک فاصله دور قابل ثبت و ضبط است و می‌تواند برای شناسایی شما مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین پایگاه‌های ‌داده‌ اثر انگشت وجود دارد. پایگاه‌های داده حسگر عنبیه در حال افزایش است و پایگاه‌های داده دی‌ان‌دی در مرحله بعدی قرار دارند.
در پایان باید گفت راهکارهای بیومتریک چالش جدیدی را در حوزه امنیت به‌وجود آورده است و باید دید در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد.


  مطالب مرتبط
  نظرات کاربران

  ارسال نظر در مورد این مطلب:
  نام شما : *
  آدرس ایمیل : *
  متن نظر : *
  کد امنیتی :
  Refresh Code

  لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

  *
   


  کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
  انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
  تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
  این پرتال قدرت گرفته از :
  سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
  ارتباط با ما : 1000030200