http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
مهم‌ترین تهدیدهای حریم شخصی در فضای مجازی
مهم‌ترین تهدیدهای حریم شخصی در فضای مجازی

هنگامی که از حریم شخصی در فضای مجازی صحبت به‌ميان مي‌آيد، ناخودآگاه کاربران به تهدیدهای دنیای مجازی و افشای اطلاعات خصوصی و محرمانه در فضای مجازی می‌اندیشند.

در حقیقت باید گفت هر کاربری که در فضای مجازی فعالیت می‌کند خواه‌ناخواه تحت تاثیر عوامل برهم‌زننده حریم خصوصی قرار می‌گیرد، اما نکته مهم این است که حریم شخصی تا چه اندازه قابل دستیابی و تا چه میزان قابل قبول است. اهمیت این جمله در این است که اگر بخواهیم حریم شخصی در دنیای مجازی را با ناشناس ماندن برابر در نظر بگیریم مرتکب اشتباه شده‌ایم؛ چراکه با وجود تمام ابزارها و تکنولوژی‌های تغییر هویت در فضای مجازی، هویت اصلی افراد کاملا مشخص و قابل ردیابی است. عموما کاربران از حریم شخصی به‌عنوان ناشناس ماندن مطلق در فضای مجازی یاد می‌کنند که کاملا تصوری اشتباه و نابجا بوده و باید بدانند که فضای مجازی نیز مانند دنیای حقیقی کاملا قابل رصد و پیگیری است.
باید این مفهوم را قبول کنیم که اگر قرار بر ناشناسی مطلق باشد، هر کاربری در فضای مجازی توانایی انجام هر عمل خلاف قانونی را خواهد داشت و فضای مجازی به‌شدت ناامن خواهد شد؛ بنابراین مفهوم حریم شخصی در فضای مجازی ناشناس ماندن مطلق نیست بلکه حفظ اطلاعات و فعالیت‌ها از افراد سودجو و فرصت‌طلب است که قصد بر هم زدن امنیت کاربران را دارند نه افرادی که در جهت امنیت کاربران در فضای مجازی فعالیت می‌کنند. در این مطلب سعی بر این است که حریم خصوصی از بعد دیگری بررسی شود و حوزه‌های بر‌هم‌زننده حریم شخصی کاربران معلوم شوند. در واقع در فضای مجازی تهدیدهای بسیار متعددی وجود دارد که از سوی برخی شرکت‌ها، هکرها، ابزارها یا سایت‌ها، کاربران را مورد هجوم خود قرار داده و اطلاعات آنها را سرقت كرده و بهره‌برداری لازم را انجام می‌دهند. به‌معنای واقعی‌تر، مفهوم حریم شخصی در فضای مجازی بیشتر به معنی حفاظت از این‌گونه خطرات و تهدیدات تلقی می‌شود. بر اساس یک گزارش امنیتی، بیشترین تهدیدهای حریم شخصی در فضای مجازی در سال 2013 عبارت از:
کوکی‌ها (Cookie‌)‌: کوکی در واقع یک بسته یا قطعه اطلاعاتی کوچک است که سرور یک سایت روی کامپیوتر کاربر بازدید‌کننده از سایت ذخیره‌ مي‌كند تا در مراجعات بعدی شناسایی کاربر و اعمال انجام‌شده در بازدید‌های سابق به خاطر آورده شود (کوکی تعاریف و کاربردهای متعددی داشته و در اینجا صرفا یک تعریف ساده عملیاتی از آن شد). از آنجایی که کوکی‌ها حاوی اطلاعات کاربران در یک سایت هستند، از طرفی باعث سهولت ارتباط سایت با کاربران خود می‌شوند، مانند یک سایت فروشگاهی و از طرف دیگر به‌دلیل تشخیص‌ندادن دقیق کاربران از یکدیگر، امکان سوءاستفاده از کوکی‌ها وجود دارد و همچنین موقتی یا دايم‌بودن کوکی‌ها خود دلیل اصلی انتقاد شدید منتقدان از کوکی است؛ چراکه امکان پیگیری فعالیت‌های کاربران را به سایت‌هایی که کوکی دايم استفاده می‌کنند می‌دهد؛ حال آنکه بهتر است سایت‌ها از کوكی‌های موقت استفاده کنند تا امکان سوءاستفاده کاهش یابد. از طرف دیگر، غیرفعال کردن کوکی باعث غیرفعال شدن عملکرد برخی از سایت‌ها خواهد شد که کاربر را در تنگنای انتخاب قرار می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت کوکی‌ها همیشه به‌عنوان یک تهدید بارز برای نقض حریم شخصی کاربران مورد بحث بوده است.
سرویس‌های ذخیره‌سازی اطلاعات به‌صورت آنلاین
در محیط اینترنت سایت‌ها و سرویس‌های متعددی به‌صورت رایگان و تجاری وجود دارند که کاربران توسط آنها می‌توانند اطلاعات خود را به‌صورت آنلاین ذخیره و در هر مکانی به آن دسترسی داشته باشند. تا اینجا هیچ مشکلی وجود نداشته و کاملا مناسب است، اما سرویس‌های ذخیره‌سازی آنلاین از آنجایی می‌توانند باعث نقض حریم شخصی کاربران شوند که همگی از یک استاندارد امنیتی و رمزنگاری برای ذخیره‌سازی اطلاعات کاربران استفاده نمی‌کنند. حتی برخی به‌هيچ‌وجه از روش‌های رمزنگاری اطلاعات برای ذخیره‌سازی استفاده نمی‌کنند. استفاده نکردن از روش استاندارد، 2 خطر عمده را به‌دنبال خواهد داشت؛ اول اینکه آیا اطلاعات رمز‌شده کاربر توسط سرویس‌دهنده قابل دسترسی است یا خیر که در صورت مثبت‌بودن پاسخ، نقض حریم شخصی محسوب می‌شود. دوم اینکه در صورت استفاده نکردن یا استفاده از روش‌های ضعیف برای رمزنگاری در صورت هک شدن سرور، امکان دسترسی به اطلاعات کاربران زیاد خواهد بود؛ بنابراین کاربران باید در استفاده از فضاهای ذخیره‌سازی آنلاین اطلاعات و دقت کافی را داشته باشند (در شماره‌های گذشته در مورد امنیت اطلاعات در سرویس‌های آنلاین و معرفی سرویس‌هاي مناسب به‌طور مفصل بحث شده است.)
امکانات مکان‌یابی یا GPS در دستگاه‌ها
امروزه تمامی گوشی‌های هوشمند مجهز به مکان‌یابی جغرافیایی یا GPS هستند که امکان مشخص کردن محل دقیق آنان را فراهم می‌آورد. این ابزار کاربردهای بسیار مناسب و خوبی را برای کاربران به همراه دارد، اما باید در کنار تمام مزیت‌های GPS به این نکته نیز اشاره کرد که با روشن بودن GPS این امکان وجود دارد که حریم شخصی کاربر لحظه به لحظه مورد رصد قرار گيرد؛ به این معنا که نرم‌افزار‌های نصب‌شده روی دستگاه ممکن است طوری برنامه‌ریزی شده باشند که موقعیت کاربر را به سازنده ارسال کنند یا با نصب بودن جاسوس‌افزار در گوشی، امکان جاسوسی از کاربر بسیار راحت‌تر خواهد شد. همچنین ابزارهای ارتباطی نصب‌شده در گوشی‌افراز و امکان ارسال موقعیت جغرافیایی به دوستان هنگام گفت‌وگو نیز برخی مواقع موجب دردسر کاربر می‌شود. به‌طور کلی باید گفت استفاده از GPS فقط در مواقع ضروری و مورد نیاز می‌تواند مفید باشد و در باقی موارد یک تهدید محسوب می‌شود.
تصاویر تگ‌شده در شبکه‌های اجتماعی
عموما شبکه‌ها و ابزارهای اجتماعی امکان آپلود تصاویر و تگ‌کردن افراد را برای کاربران خود قرار می‌دهند که می‌توان گفت یک روش مناسب برای برقراری ارتباط بهتر بین افراد محسوب می‌شود. اینکه کاربر امکان آپلود تصاویر و تگ‌کردن افراد را داشته باشد خوب و ‌مفید است، اما روی دیگر قضیه اینجاست که از تصاویر آپلود‌شده و تگ‌شده چه استفاده‌هایی می‌شود. اگر فرض را بر این بگذاریم که از تصاویر و تگ‌ها صرفا برای جست‌وجوی بهتر و تسهیل ارتباط بین کاربران در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود، بسیار خوب است اما متاسفانه برخی از شبکه‌های اجتماعی از تصاویر و تگ‌ها یک بانک اطلاعاتی بزرگ ایجاد می‌کنند و از این بانک عظیم که شامل تصاویر افراد و همچنین تصاویر نامگذاری شده است بهره‌برداری‌های لازم را می‌کنند که در بسیاری از موارد باعث نقض حریم شخصی کاربران می‌شود.
ایميل‌های رد‌وبدل شده بین کاربران
سرویس‌های رایگان متعددی برای ارسال یا دریافت ایمیل برای کاربران وجود دارد که کار را بیش از پیش آسان كرده است؛ اینکه کاربر بتواند به‌راحتی ایمیل‌های خود را ارسال یا دریافت کند بد نیست، اما اینکه اطلاعات رد‌و‌بدل شده او چگونه و به چه نحوی در سرور سرویس‌دهنده ذخیره می‌شود، جای بحث فراوان دارد. تشخیص اینکه چه سرویسی کاملا ایمن است واقعا دشوار است، اما می‌توان سرویس‌های ایمن‌تر را شناسایی كرد و تا حد امکان امنیت اطلاعات رد‌وبدل شده بین کاربران را ارتقا بخشید.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200