http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
محافظت از اطلاعات در زمان مفقودي یا سرقت تلفن همراه
محافظت از اطلاعات در زمان مفقودي یا سرقت تلفن همراه

امروزه گوشی‌های هوشمند جایگاه ویژه‌ای در بین مردم پیدا کرده‌اند. گاه برخی دچار وابستگی و اعتیاد به آن هم می‌شوند.

اغلب اطلاعات شخصی صاحب گوشی تلفن هم در حافظه آن به وفور موجود است. بنابراین بدیهی است که باید برای حفاظت از اطلاعات شخصی روی گوشی از راهکارهای مطمئنی استفاده کرد؛ زیرا به همان نسبت که یک وسیله کاربرد بیشتری پیدا می‌کند، احتمال همراه داشتن آن افزایش می‌يابد و درنتیجه احتمال گم کردن و یا حتی سرقت آن هم بیشتر می‌شود. با خرید گوشی جدید می‌توان قبلی را جایگزین کرد، اما مشکل اینجاست که از دست دادن اطلاعات شخصی می‌تواند مشکلات بیشتری را ایجاد کند.
آمارهای پلیس در نقاط مختلف جهان نشان‌دهنده تعداد قابل توجه سرقت گوشی‌های هوشمند است، به‌طوری که در سال 2012 میلادی، پنجاه درصد سرقت‌ها در شهر سانفرانسیسکوي ایالات متحده مربوط به گوشی‌های هوشمند بود. با این وصف می‌توان نتیجه گرفت که احتمال بالقوه از دست دادن گوشی هوشمند بسیار معنادار است و به توجه جدی نیاز دارد.
برای اینکه اطلاعات شخصی موجود در گوشی تلفن به هنگام گم شدن یا سرقت آن ایمنی داشته باشند، روش‌های مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری توسعه یافته‌اند که در سیستم‌عامل‌های مختلف با هم تفاوت‌هایی هم دارند. روشی که اندروید در پیش گرفته یا ویندوزفون، با روش‌های ایمنی اطلاعات شخصی در سیستم‌عامل اپل فرق می‌کند. برای استفاده مطلوب باید قابلیت سیستم‌عامل گوشی در محافظت از اطلاعات شخصی بررسی شده و راهکار مناسب مورد استفاده قرار گیرد.
علاوه بر روش‌های مختلف قفل‌گذاری و رمزگذاری روی داده‌های تلفن همراه، سیستم‌های ردیابی گوشی تلفن و مدیریت از راه دور آن ویژگی خوبی برای کاربران فراهم می‌کند. صنعت محصولات بی‌سیم در حال بررسی راهکارهایی است که بتواند با سرقت دستگاه‌های بی‌سیم از جمله گوشی‌های تلفن همراه مقابله کند. تلاش برای ایجاد لیست سیاه گوشی‌های تلفن به صورت فراگیر از جمله این اقدامات است، اما تا زمانی‌که این فناوری به نتیجه برسد زمان خواهد برد. پس در حال حاضر باید از قابلیت‌های موجود استفاده کرد.
عده‌ای از قربانیان سرقت اطلاعات شخصی گوشی‌های هوشمند معتقدند که گوشی موبایل باید دارای یک کلید مرگ باشد تا در صورت گم شدن یا دزدی، بتوان آن را از کار انداخت و اطلاعات درون آن را غیرقابل استفاده کرد، اما سازنده‌های گوشی‌های هوشمند به دلایل فنی آن را نمی‌پذیرند، چون ممکن است در صورت بروز اختلال در چنین سیستمی، خطاهای تاثیرگذاری در عملکرد گوشی به‌وجود آید.
قبل از مقایسه سیستم‌عامل‌های گوشی‌های هوشمند تلفن همراه، توجه به این نکته مهم است. اغلب سیستم‌عامل‌های همراه از لحاظ ویژگی‌های امنیتی اطلاعات کاربر، دارای دو بخش هستند؛ یکی قابلیت‌های پایه امنیتی همچون قفل‌گذاری و رمزگذاری‌های متداول و حتی رمزهای بیومتریک همچون اثر انگشت است. دیگری قابلیت‌های پیچیده‌تر نرم‌افزاری مربوط به ردیابی گوشی از راه دور و از کار انداختن گوشی در صورت دسترسی‌های غیرمجاز است. حال به بررسی سه سیستم عامل پرکاربرد گوشی‌های تلفن هوشمند می‌پردازیم.
سیستم‌عامل iOS شرکت اپل
پیشگیری از سرقت اطلاعات و هک اطلاعات گوشی اپل؛
کد قفل: در این سیستم‌عامل هم امکان تعریف کد قفل چهار رقمی ساده وجود دارد و هم می‌توان از کدهای پیچیده شامل اعداد، حروف بزرگ و کوچک و کاراکتر استفاده کرد. در این سیستم عامل امکانی وجود دارد که اجازه می‌دهد تا طوری تنظیمات را انجام دهید که پس از 10 بار ورود رمز اشتباه، تمامی فایل‌های موجود روی گوشی پاک شوند. در سری پنجم گوشی‌های هوشمند آی‌فون، قابلیت تعریف کد قفل با استفاده از شناسه اثر انگشت هم وجود دارد.
قفل صفحه نمایش: سیستم‌عامل iOS این امکان را می‌دهد تا ضمن استفاده از برخی قابلیت‌های آن بدون نیاز به ورود رمز، بتوانید اطلاعات و فایل‌های شخصی را فقط با ورود رمز صحیح در دسترس قرار دهید. یعنی بدون ورود رمز بتوان فرامین صوتی را اجرا کرد و یا پیام متنی فرستاد. هرچند تنظیم گوشی به این نحو باعث سهولت در استفاده از آن می‌شود، با این حال توصیه می‌شود که این قابلیت غیرفعال شود.
ردیابی و پاک‌کردن فایل‌های گوشی اپل
تلفن من را بیاب (Find My Phone): با این ویژگی کاربر قادر به ردیابی، مدیریت و ایمن‌سازی گوشی خواهد بود تا در صورت گم کردن آن بتواند محل آن را شناسایی کند. برای این کار لازم است تا یک حساب کاربری در iCloud ایجاد کنید. با این حال نیازی نیست که شما همگام‌سازی داده‌های خود از جمله پست الکترونیکی و اطلاعات تماس را در این فضای ابری انجام دهید. کافی است پس از ایجاد حساب کاربری iCloud به تنظیمات گوشی مراجعه کرده و دکمه (یافتن گوشی من) را فعال کنید.
اگر گوشی هوشمند گم شد، کافی است با استفاده از حساب کاربری ایجاد شده، وارد iCloud شوید. اگر گوشی گمشده به شبکه مخابرات یا اینترنت وای‌فای متصل شود، محل آن در Apple Map مشخص می‌شود و قابل ردیابی خواهد بود. پس از یافتن گوشی می‌توان از طریق iCloud به آن وصل شده و برخي انتخاب هاي موجود را اجرا کرد. مثلا صاحب گوشی قادر خواهد بود تا اطلاعات خود را به کلی از روی گوشی حذف کند، اما بهتر است اگر امیدی به پیدا شدن گوشی وجود داشت، اقدام به فعال کردن حالت گمشده (Lost_Mode) کرد تا به این وسیله انتخاب‌های دیگری فعال شود.
حالت گمشده یا Lost Mode : این ویژگی سیستم‌عامل iOS زمانی فعال می‌شود که صاحب گوشی هوشمند آن را گم کرده باشد و از طریق ویژگی Find My Phone به‌صورت راه دور به گوشی وصل شده باشد. در این حالت اگر گوشی دارای کد قفل نباشد، می‌توان یک کد چهار رقمی برای آن تعریف کرد. همچنین تاریخچه‌ای از محل گوشی در 24 ساعت گذشته به صاحب آن گزارش می‌شود.
کد فعال‌سازی‌: پس از گلایه مشتریان اپل از ناکارآمدی Find My Phone، کد فعال‌سازی به نسخه 7 سیستم‌‌عامل iOS افزوده شده است. همان‌طور که پیشتر اشاره شد، اگر گوشی به شبکه مخابرات یا شبکه اینترنت وصل نشود، نمی‌توان آن را ردیابی کرد، پس برای جلوگیری از سوءاستفاده از گوشی هوشمند با تعریف کد فعال‌سازی می‌توان جلوی دسترسی غیرمجاز به اطلاعات شخصی را گرفت؛ یعنی اگر حتی گوشی سرقت‌شده به هیچ شبکه‌ای وصل نشود، امنیت اطلاعات صاحبش با تنظیم این ویژگی تامین خواهد شد. به محض فعال کردن Find My Phone گوشی هوشمند شناسه و رمز خود را با شماره سریال خود در سرورهای اپل مطابقت می‌دهد و به این ترتیب هر کس بخواهد این ویژگی‌ها را روی گوشی غیرفعال كرده و بتواند از آن استفاده کند، به شناسه و رمز شما نيازخواهد داشت و عملا از سوءاستفاده جلوگیری خواهد کرد.
سیستم‌عامل اندروید
پیشگیری از سرقت اطلاعات و هک اطلاعات گوشی اندروید؛
کد قفل: در گوشی‌های هوشمند که دارای سیستم عامل اندروید باشند، می‌توان از کد قفل چهار تا هفده رقمی شامل حروف بزرگ و کوچک، اعداد و کاراکتر استفاده کرد. همچنین امکان تعریف قفل الگوهای شبیه به امضای کاربر نیز وجود دارد. در مورد آخر، باید توجه داشت که تشخیص الگو با استفاده از رد انگشت روی گوشی امکان‌پذیر بوده و چندان امنیت بالایی ندارد. قفل صفحه نمایش: در مقایسه با سیستم‌عامل iOS ، در اندروید قابلیت‌های کمتری در حالت قفل صفحه‌نمایش وجود دارد که بدون ورود رمز قابل دسترس باشد. فقط تماس‌های از دست رفته و برخی پیام‌های خطای سیستم‌عامل را می‌توان در این حالت مشاهده کرد، با این حال غیرفعال کردن آن از منوی تنظیمات امنیتی گوشی توصیه می‌شود.
ردیابی و پاک کردن فایل‌های گوشی اندروید؛
مدیریت دستگاه اندروید: مشابه با ویژگی (گوشی من را بیاب) در گوشی‌های اندروید، در سیستم‌عامل اندروید هم قابلیتی به نام Android Device Manager وجود دارد که از بخش تنظیمات گوگل قابل تنظیم است. با تعریف یک حساب کاربری گوگل در این سیستم‌عامل و فعال کردن قابلیت‌های مکان‌یابی از راه دور و کنترل گوشی و ریست کردن از راه دور، می‌توان هنگام گم کردن گوشی از طریق سایت، مدیریت دستگاه اندروید و ورود مشخصات کاربری که قبلا ایجاد کرده‌اید محل گوشی خود را از طریق نقشه گوگل پیدا کنید.
در این سیستم‌عامل تنظیمات رسمی برای حالت گمشده و کد فعال‌سازی فعلا وجود ندارد، با این حال نرم‌افزارهای کاربردی زیادی به‌وسیله شرکت‌های مختلف روی بستر اندروید توسعه یافته‌اند که می‌توانند چنین قابلیت‌هایی را به آن بیفزایند.
سیستم‌عامل ویندوز فون
پیشگیری از سرقت اطلاعات و هک اطلاعات گوشی ویندوزفون؛
کد قفل: در این سیستم‌عامل قفل چهار تا شانزده کاراکتری قابل تعریف است. همچنین برای دسترسی به حساب‌های اینترنتی دیگر همچون پست الکترونیکی، رمز عبور مجزایی قابل تنظیم است. با این حال در این سیستم‌عامل ویژگی‌های قفل صفحه‌‌نمایش مشابه با iOS و اندروید فعلا موجود نیست.
ردیابی و پاک کردن فایل‌های گوشی ویندوزفون؛
گوشی مرا بیاب: در این سیستم‌عامل هم کاملا مشابه با دیگر سیستم‌عامل‌های موبایل بررسی‌شده، قابلیت یافتن محل گوشی در صورت گم شدن وجود دارد و کماکان استفاده از ویژگی به این بستگي دارد که گوشی گمشده روشن بوده و آنلاین باشد. در این سیستم‌عامل از زمان شروع استفاده، صاحب گوشی از حساب‌های کاربری مختلف مایکروسافت، ویژگی مکان‌یابی آن توسط نقشه Bing فراهم می‌شود. کافی است هر از چند گاهی موقعیت مکانی آن به‌روزرسانی شود تا در صورت گم کردن یا سرقت گوشی بتوان آن را مکان‌یابی کرد. در صورت پیدا کردن گوشی روی نقشه Bing سه انتخاب برای صاحب گوشی فراهم خواهد بود؛ زنگ زدن گوشی حتی در حالت بی‌صدا، پاک کردن اطلاعات روی گوشی از راه دور و قفل گوشی با استفاده از پین کد سیم‌کارت.
با اطلاع از ویژگی‌های امنیتی و ردیابی گوشی‌های هوشمند، به‌نظر می‌رسد برای اطمینان خاطر از محفوظ بودن اطلاعات شخصی روی گوشی‌ها باید از ویژگی‌های کنونی استفاده برد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200