http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
راهنمای گام‌به‌گام آموزش برنامه Oracle VM VirtualBox
راهنمای گام‌به‌گام آموزش برنامه  Oracle VM VirtualBox

در نهایت هم نحوه ایجاد یک ماشین مجازی جدید را گفتيم. حالا در این هفته می‌خواهیم نحوه پیکربندی، راه‌اندازی، مدیریت و... ماشین مجازی را شرح دهیم.

اجرا کردن یک ماشین مجازی
ابتدا ماشین مجازی مورد نظر را انتخاب و سپس روی دکمه Start در نوار ابزار کلیک کنید. حالا یک پنجره جدید باز خواهد شد؛ این پنجره دقیقا محیطی را به شما نشان می‌دهد که وقتی یک کامپیوتر را روشن می‌کنید، در مانیتور آن خواهید دید. می‌توانید با کلیک روی دکمه Full Screen‌ در این پنجره، صفحه ماشین مجازی را تمام‌صفحه کنید و دقیقا طوری رفتار کنید که انگار در حال کار با یک کامپیوتر واقعی هستید. حالا اگر می‌خواهید از سیستم مهمان به سیستم میزبان بازگردید، باید با مفهوم کلید میزبان (Host Key) آشنا شوید. این کلید که به‌صورت پیش‌فرض دکمه سمت راستی Ctrl در صفحه کیبورد است، به‌عنوان کلید میزبان شناخته می‌شود و با فشار دادن آن از ماشین مجازی به سیستم میزبان جا‌به‌جا می‌شوید. برای تغییر کلید میزبان می‌توانید به قسمت تنظیمات سراسری ماشین مجازی مراجعه کنید. همچنین اگر زمانی فراموش کردید که دکمه میزبان چه دکمه‌ای بود، در سمت پايین و راست پنجره ماشین مجازی نام دکمه میزبان نشان داده می‌شود.
بستن ماشین مجازی
زمانی که شما روی دکمه Close‌ که در سمت بالا و راست پنجره ماشین مجازی قرار دارد، کلیک کنید (یا دکمه‌های ترکیبی Host Key + Q را فشار دهید)، VirtualBox از شما سوالی در مورد بستن ماشین مجازی خواهد پرسيد. تفاوت ميان گزینه‌های این سوال به شرح زیر است‌:
Save the machine state: با این گزینه، ماشین مجازی شما کاملا یخ می‌زند (Freeze) و به‌طور کامل در هاردتان ذخیره خواهد شد. بعدا با کلیک روی دکمه Start، اجرای این ماشین مجازی از همان جایی شروع می‌شود که شما آن را فریز کرده بودید. تمام برنامه‌هایی که در آن لحظه باز بودند، هم‌اکنون هم باز می‌شوند.
Send the shutdown Signal: ‌این گزینه شبیه عملکرد فشار دادن دکمه Power روی کیس کامپيوتر در هنگام اجرای سیستم‌عامل است.
Power off the machine‌: به‌وسیله این گزینه، حالت معمول shutdown سیستم‌عامل شبیه‌سازی می‌شود و ماشین مجازی خاموش خواهد شد؛ و بعدها که ماشین مجازی را راه‌اندازی می‌کنید، ماشین مجازی از ابتدا boot می‌شود.
پنجره اصلی ماشین مجازی
بالای این پنجره یک ردیف منو شامل Machine و Devices و Help وجود دارد. پایین پنجره چند آیکون وجود دارد که در تصویر شماره 1 نمایی از آن را می‌توانید ببینید.
با توجه به تصویر شماره 1، آیکون اول و دوم از سمت چپ نشان‌دهنده هارد و دیسک‌خوان مجازی شما است. همین‌طور آیکون‌های بعدی به ترتیب نشان‌دهنده، USB، کارت شبکه مجازی و پوشه‌های اشتراکی (Shared Folders) هستند. آیکون بعدی که به شکل دوربین ویدئویی نمایان است، ابزار تصویربرداری از ماشین مجازی است. با استفاده از آن مي‌توانيد ویدئوهایی را که نیاز دارید از ماشین مجازی تهیه کنید. اين قسمت هم در صورتی فعال است که شما از مجازی‌سازی سخت‌افزاری استفاده کنید؛ این قابلیت با یک آیکون که به‌صورت یک پردازنده و حرف V روی آن که نشان Hardware Virtualization است، نشان داده می‌شود. آیکون بعدی که به شکل ماوس است، نمایانگر وضعیت نشانگر ماوس شما در ماشین مجازی است. در نهایت، آیکون آخر نام Host Key تعریف شده برای این ماشین مجازی را نشان می‌دهد؛ به‌طور پیش‌فرض دکمه Ctrl سمت راست کیبورد.
Snapshots‌ در VirtualBox
یکی از بهترین امکاناتی که VirtualBox برای کاربران فراهم می‌کند، بخش Snapshot آن است. به‌وسیله این قسمت، شما قادر خواهید بود، بخش خاصی از ماشین مجازی را برای استفاده‌های بعدی ذخیره کنید. در هر زمان بعد از آن، می‌توانید به آن حالت برگردید. برای مثال، زمان نصب برنامه‌ای یا ویروسی شدن ماشین مجازی، می‌توانید به Snapshotای که قبلا درست کرده‌اید، بازگردید. برای ایجاد یک Snapshot دو حالت پیش رو دارید. اولین راه زمانی است که ماشین مجازی در حالت ذخیره شده (Saved) یا خاموش شده (Powered off) قرار دارد. در پنجره اصلی برنامه VirtualBox روی تب Snapshots که با آیکون دوربین عکاسی در سمت راست و بالای پنجره قرار دارد کلیک کرده و سپس از پنل باز شده روی دکمه Take a snapshot کلیک کنید؛ این دکمه نیز با همان آیکون دوربین عکاسی مشخص شده است. حالت دومی که وجود دارد این است که ماشین مجازی شما در حال اجرا است. در این وضعيت از منوی باز شونده Machine در پنجره ماشین مجازی، باید گزینه Take Snapshot را کلیک کنید. بعد از این پنجره‌ای بازخواهد شد و از شما نامی را برای این Snapshot می‌پرسد. Snapshot جدید شما در فهرستی به‌نام Current state‌ واقع در سربرگ Snapshots ظاهر می‌شود.
شما برای بازگشت به آخرین Snapshot که ساخته‌اید، کافی است در Current state راست‌کلیک کرده و گزینه Restore Snapshot را انتخاب کنید؛ سپس ماشین مجازی شما به آن Snapshot بازمی‌گردد. همچنین اگر می‌خواهید چند Snapshot اخیر را با هم ترکیب و به یکی تبدیل کنید، کافی است روی Snapshot مورد نظر کلیک‌راست كرده و گزینه Discard Snapshot را انتخاب کنید.
به این نکته باید توجه داشت که وقتی به یک Snapshot بازمی‌گردید، اطلاعات هارد مجازی مرتبط به آن ماشین مجازی شامل تمامي تغییرات، حذفیات و... در فایل‌های هارد مجازی دوباره بازمی‌گردد. درواقع مانند یک ماشین زمان به عقب باز خواهيد گشت و گویی هیچ‌یک از اتفاق‌های بعد از آن رخ نداده است، اما اگر شما می‌خواهید که این‌طور نشود باید هارد مجازی را از نوع Write – through به‌عنوان هارد مجازی دوم برای ماشین مجازی استفاده کنید. اطلاعات این نوع هارد مجازی در Snapshot ثبت نمی‌شود.
حذف یک ماشین مجازی
ابتدا ماشین مجازی مورد نظر را انتخاب و سپس روی دکمه Delete‌ در نوار ابزار کلیک کنید. ماشين مجازی همراه با تمام تنظیمات مربوطه حذف می‌شود. البته هاردهای مجازی مرتبط با آن ماشین مجازی باقی خواهند ماند. توجه کنید که شما نمی‌توانید ماشین مجازی را که در حال ذخیره‌سازی است یا Snapshot دارد، حذف کنید. ابتدا باید آنها را از بین برده و سپس به حذف ماشین مجازی بپردازید.
مبانی پیکربندی ماشین مجازی
زمانی که در پنجره اصلی برنامه VirtualBox یک ماشین مجازی را از فهرست انتخاب می‌کنید، می‌توانید اطلاعات آن ماشین مجازی را در سربرگ Details، سمت راست پنجره ببینید. شما با کلیک روی دکمه Settings واقع در نوار ابزارها، می‌توانید تنظیمات آن ماشین مجازی را ببینید و در صورت نیاز تغییر دهید. اما باید خیلی مراقب باشید زیرا با وجود اینکه بعد از نصب سیستم‌عامل مهمان می‌توان این تنظیمات را تغییر داد اما ممکن است باعث اختلال در سیستم مهمان شود. زمانی که یک ماشین مجازی در حال اجرا یا ذخیره‌سازی است، دکمه Settings غیرفعال است؛ زیرا در این زمان‌ها نمی‌توانید تنظیمات را تغییر دهید.
تنظیمات سراسری
در قسمت General پنجره تنظیمات، شما می‌توانید تنظیمات پایه‌ای و سراسری ماشین مجازی را پیکربندی کنید. سربرگ Basic مانند صفحه اول در ویزارد ایجاد ماشین مجازی جدید است. در این سربرگ می‌توانید نام و نوع سیستم‌عامل مورد استفاده در این ماشین مجازی را تعیین کنید. قسمت Snapshot folder واقع در سربرگ Advanced به محلی که تنظمیات ماشین مجازی و Snapshot‌ها در آن ذخیره می‌شوند، مربوط است. Clipboard یا همان حافظه موقت، قسمتی است که اطلاعات در آن کپی می‌شود. مثلا زمانی که یک متن را می‌خواهید در محل دیگری کپی کنید، آن متن در حافظه موقت که نام آن Clipboard است، قرار می‌گیرد. حال اگر شما Guest Additions را در ماشین مجازی نصب کرده باشید، می‌توانید مدیریت بیشتری روی Clipborad‌ سیستم‌عامل‌های میزبان و مهمان داشته باشید. اگر شما در قسمت Shared Clipboard گزینه Bidirectional را انتخاب کنید، کلیپ‌بوردهای میزبان و مهمان به‌صورت اشتراکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما اگر شما گزینه‌های Host to Guest با Guest to Host را انتخاب کنید، VirtualBox فقط یکی از کلیپ‌بوردها را مورد استفاده قرار مي‌دهد. هنگامی‌که ماشین مجازی را اجرا می‌کنید، در پنجره مربوطه یک نوار شامل چند ابزار را مشاهده می‌کنید. گزینه Mini Toolbar‌ تنظیمات مربوط به آن را انجام می‌دهد. سربرگ Description‌ هم برای این است که شما در صورت نیاز اطلاعاتی تکمیلی و توضیحی را درباره آن ماشین مجازی وارد کنید.
تنظیمات سیستمی
در این بخش می‌توانید تنظیمات مربوط به سخت‌افزار‌های پایه‌ای مرتبط با ماشین مجازی را انجام دهید. Base Memory‌ مقدار حافظه‌ای را که به این ماشین مجازی اختصاص داده می‌شود، تعیین می‌کند. اطلاعات کامل‌تر را در مقاله هفته گذشته بیان کردیم. هنگام استفاده از ماشین مجازی، اگر حافظه کافی موجود نباشد، VirtualBox ماشین مجازی را به حالت Pause می‌برد و پیغامی‌ را مبنی بر اینکه حافظه کافی در دسترس نیست، نشان می‌دهد. همچنین دستور خواهد داد که ابتدا حافظه را خالی و سپس در پنجره ماشین مجازی از منوی Machine گزینه Resume را انتخاب کنید تا ماشین مجازی به کار خود ادامه دهد.
بخش Boot Order‌ ترتیب اجرای Boot را معین می‌کند. این قسمت شبیه تنظیمات BIOS‌ در سیستم های واقعی است؛ که برای مثال ترتیب بوت را ابتدا CD/DVD-ROM و سپس هارددیسک تعیین می‌کنید.
در سربرگ Processor‌ تنظیمات مربوط به پردازشگر ماشین مجازی وجود دارد. بعد از نسخه 3 برنامه VirtualBox پشتیبانی از سیستم‌های چندهسته‌ای امکان‌پذیر شد. اگر سیستم واقعی شما دارای چند هسته است، می‌توانید در اینجا تعداد هسته‌ای که به این ماشین مجازی باید اختصاص داده شود را تعیین کنید. PAE‌ قابلیتی است که به‌وسیله آن چهار بیت به آدرس‌دهی‌های 32 بیتی اضافه خواهد شد؛ بنابراین اگر شما از پردازشگرهای 32 بیتی استفاده می‌کنید و این قابلیت توسط سیستم‌عامل شما پشتیبانی می‌شود و همچنین این گزینه را فعال کنید، آدرس‌دهی از حالت 32 بیت به 36 بیت افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه پردازشگر‌های 32 بیتی X86 می‌توانند به RAM‌‌های بیش از چهار گیگابایت دسترسی داشته باشند. این افزایش چهار بیتي باعث می‌شود تا 64 گیگابایت اطلاعات آدرس‌دهی شود. برخی سیستم‌عامل‌ها (‌مانند ubuntu Server) به پشتیبانی از قابلیت PAE نیاز دارند و بدون آن در ماشین مجازی اجرا نخواهند شد.
در سربرگ Acceleration تنظیمات مربوط به مجازی‌سازی سخت‌افزاری وجود دارد. برای سیستم‌عامل مهمان 64 بیتی، سیستم‌های چندهسته‌ای و همچنین برخی از سیستم‌عامل‌های قدیمی ‌همچون OS/2 نیاز به استفاده از مجازی‌سازی سخت‌افزاری وجود دارد و باید آن را فعال کنید.
تنظیمات نمایشی
در این قسمت، تنظیمات مربوط به گرافیک ماشین مجازی از قبیل مقدار حافظه گرافیکی و پشتیبانی از گرافیک سه‌بعدی قرار دارند. برای فعال‌شدن پشتیبانی از گرافیک سه‌بعدی باید Guest Additions‌ را نصب کنید.
تنطیمات هارد دیسک
این قسمت نیز شامل تنظیمات مربوط به هارد‌های مجازی مرتبط به ماشین مجازی و همچنین نوع اتصال آنها است.
تنظیمات دیسک‌خوان‌ها
دو راه برای استفاده از دیسک‌خوان‌های نوری وجود دارد؛ یکی استفاده از دیسک‌خوان‌های نوری سیستم میزبان به‌طور مشترک و دیگری استفاده از دیسک‌خوان‌های مجازی است. CD‌ یا DVD‌ای را که به‌صورت فایل Image‌ و با پسوند‌ iso‌ ذخیره شده‌اند می‌توان با قسمت دیسک‌خوان مجازی اجرا کرد.
تنظمیات صدا
در این بخش می‌توانید تعیین کنید که در سیستم‌عامل مهمان صدا فعال باشد یا خیر. نوع درایور مورد استفاده از سیستم‌عامل میزبان است و کنترل‌کننده‌های آن را می‌توانید تعیین کنید که کدام گزينه باشد.
تنظیمات شبکه
به‌صورت پیش‌فرض در این صفحه یک کارت شبکه برای ماشین مجازی فعال بوده و حالت NAT برای آن انتخاب شده است. حالت NAT بهترین گزينه برای استفاده از کارت شبکه مجازی است زیرا با استفاده از آن، دیگر نیاز به تنظيمات شبکه وجود ندارد. با استفاده از کارت شبکه مجازی و از طریق شبکه میزبان، ماشین مجازی می‌تواند با دنیای بیرونی در تماس باشد (مانند اینترنت).
تنظیمات USB
با این بخش شما قادرید اجازه دسترسی به USB‌ سیستم‌عامل میزبان از طریق ماشین مجازی را تعیین کنید. هنگام استفاده از این قابلیت برای وسایلی که توسط میزبان هم مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید بسیار دقت کنید. برای مثال اگر هارددیسکی را که از طریق USB به سیستم میزبان متصل است در سیستم مهمان اضافه کنید، به‌صورت خودکار از سیستم میزبان قطع خواهد شد. این قطع شدن از سیستم میزبان ممکن است همراه با Shutdown مناسب برای آن هارددیسک نباشد و در نتیجه شاید اطلاعات از دست برود.
پوشه‌های اشتراکی
با استفاده از این قسمت شما قادر هستید که پوشه‌ها را بین سیستم‌عامل‌های میزبان و مهمان به اشراک بگذارید. البته برای استفاده از این قابلیت بايد Guest Additions در سیستم‌عامل مهمان نصب شده باشد.
Guest Additions در VirtualBox
Guest Addition‌ها شامل چند درایور و برنامه هستند که باعث بهبود کارایی سیستم‌عامل مهمان می‌شوند و این ابزار بايد روی سیستم‌عامل مهمان نصب شود. در این دو مقاله به برخی امکاناتی که بعد از نصب Guest Additions برای شما فراهم می‌شود، اشاره شد اما مطمئنا این امکانات بیشتر از موارد اشاره‌شده در اين مقاله است.
نصب Guest Additions
Guest Addition برنامه VirtulaBox به‌صورت یک فایل ISO‌ با نام VBoxGuestAdditions.iso در داخل پوشه اصلی برنامه VirtualBox قرار دارد. شما برای استفاده از آن باید فایل ISO‌ مورد نظر را با دیسک‌خوان مجازی در داخل سیستم‌عامل مهمان اجرا کنید. برای این کار باید ماشین مجازی مورد نظر را راه‌اندازی کرده، سپس در پنجره ماشین مجازی از منوی Devices‌ ابتدا گزینهMount CD/DVD-ROM و سپس گزینه CD/DVD-ROM Image را انتخاب کنید. پنجره Virtual Disk Manager باز خواهد شد. در این پنجره روی گزینه Add‌ کلیک کنید. حالا وارد پوشه نصب برنامه VirtualBox بشوید و فایل VBoxGuestAdditions.is را انتخاب کنید. به پنجره Virtual Disk Manager باز خواهيد گشت. فایل ISO‌ را انتخاب و روی دکمه Select کلیک کنید. حالا این فایل به‌عنوان یک CD در داخل CD-ROM مجازی سیستم‌عامل مهمان موجود است. اگر Autorun فعال باشد، برنامه نصاب Guest Additions اجرا می‌شود. در غیر این‌صورت به داخل دیسک‌ران مجازی بروید و متناسب با نوع سیستم‌عامل مهمان فایل نصب آن را اجرا و Guest Additions را نصب کنید. برای مثال، اگر سیستم‌عامل مهمان ویندوز است، باید فایل VBoxWindowsAdditions.exe را اجرا کنید.
شبکه با VirtualBox
برای هر ماشین مجازی می‌توان تا هشت کارت شبکه فعال کرد. با محیط گرافیکی برنامه VirtulaBox و در قسمت تنظیمات کارت‌های شبکه، می‌توانید تا چهار تا از آنها را پیکربندی کنید، اما اگر مایل‌اید که بیش از چهار کارت شبکه مجازی داشته باشید باید در محیط Command Line تنظیمات لازم را انجام دهید. هر کدام از کارت‌های شبکه می‌تواند یکی از چند حالت زیر را اختیار کند:
Not attached
Network Address Translation (NAT)
NAT Network
Bridged networking
Internal networking
Host-only networking
Generic Driver
هنگامی‌که برای کارت شبکه مجازی حالت Not attached را انتخاب می‌کنید، به سیستم‌عامل مهمان اعلام كرده‌ايد که کارت شبکه وجود دارد ولی این کارت به شبکه متصل نباشد؛ دقيقا مانند زمانی که کابل شبکه به کارت شبکه متصل نباشد.
گزینه پیش‌فرض، NAT است. این حالت، بهترین مورد برای ارتباط ماشین مجازی با شبکه است. همچنین با استفاده از NAT معمولا انجام تغییرات برای پیکربندی شبکه لازم نیست. اگر در ماشین مجازی بیش از یک کارت شبکه را از نوع NAT راه‌اندازی کنید، IP شبکه به این صورت است که کارت اول به شبکه خصوصی 10.0.2.0‌، کارت دوم به شبکه خصوصی 10.0.3.0 و... متصل می‌شوند. البته این دامنه IP قابل تغییر است.
با استفاده از Bridged networking ویرچوال‌باکس از طریق یک درایور روی سیستم‌عامل میزبان، اطلاعات شبکه واقعی و فیزیکی را فیلتر كرده و نوعی شبکه نرم‌افزاری برای سیستم‌عامل مهمان ایجاد می‌کند و باعث ارتباط مهمان با شبکه می‌شود؛ این درایور Net Filter نام دارد. با Bridged networking گویی ماشین مجازی از طریق کابل به شبکه متصل است و می‌تواند با میزبان و تمام سیستم‌های متصل به شبکه ارتباط داشته باشد. اما همان‌طور که گفتم‌، این کار توسط درایور موجود در سیستم میزبان صورت می‌گیرد.
Internal networking شبیه Bridged networking است‌ و می‌تواند با دنیای خارج در ارتباط باشد، اما با این تفاوت که ارتباط با شبکه مستقیم است. همچنین دنیای خارج را می‌توان محدود کرد؛ یعنی ارتباط فقط با ماشین‌های مجازی باشد که دارای شبکه داخلی هم‌نوع هستند.
حالت آخری که برای شبکه وجود دارد، Host–only networking است. این حالت که از VirtualBox 2.2 به بعد اضافه شده، یک حالت ترکیبی از Bridged و Internal است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200