http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
به نسل بعد خوش آمدید!
 به نسل بعد خوش آمدید!

همیشه واژه «نسل بعد» با قول‌های زیادی همراه است و بزرگ‌نمایی‌های زیادی درباره آن صورت می‌گیرد. این موضوع را در دنیای بازی‌های کامپیوتری بیش از پیش مشاهده می‌کنیم. کنسول‌هایی مانند Xbox One و PlayStation 4 که به‌تازگی راهی بازار شده‌اند، قصد دارند نسل جدیدی از گرافیک و تجربه جدیدی از بازی کردن را به همراه بیاورند.

 این کنسول‌ها بازی‌هایی را به نمایش در می‌آورند که قرار است قدرت سخت‌افزاری آنها را به‌نمایش در بیاورند. با نگاهی دقیق‌تر به این موضوع درمي‌يابيم که این کنسول‌های تازه وارد در چند سال آینده چه چیزی به همراه دارند و دنیای بازی‌های کامپیوتری را با چه پیشرفت‌هایی مواجه می‌کنند. اکنون که دیگر آن هیجان‌ عرضه کنسول‌های Xbox One و PS4 از بین رفته، بهترین زمان برای این موضوع است که نگاهی دقیق‌تر به این دو سخت‌افزار محبوب دنیای بازی داشته باشیم و ببینیم چه دستاوردهایی به همراه داشته‌اند. گرافیک خیره‌کننده که با افزایش چندضلعی‌ها همراه است و محیط‌هایی با جزئیات شگفت‌انگیز تنها بخشی از قابليت‌هايي است که این کنسول‌ها قادر به انجام دادن آنها هستند. اما آیا کنسول‌های نسل جدید تا اینجا توانسته‌اند به وعده‌هایی که داده‌اند عمل کنند و آیا با عرضه‌شدن آنها دیگر باید کنسول‌های Xbox 360 و PS3 را کنار گذاشت؟
برای پی‌بردن به این موضوع ما به دقت 10 بخش از عناصر تشکیل‌دهنده بازی‌ها را با یکدیگر مقایسه کردیم که 29 بازی مختلف را شامل شدند. همچنين بازی‌هایی مورد بررسی قرار گرفتند که به‌تازگی برای تمام این پلتفرم‌ها راهی بازار شده‌اند و می‌توانند معیار خوبی برای مقایسه باشند. بازی‌های مولتی‌پلتفرم این فرصت را خلق کرده‌اند که بتوان به‌راحتی آنها را روی پلتفرم‌های مختلف مقایسه کرد. برای این مقایسه ما نسخه‌های نسل جدید و نسخه‌های نسل قبلی را در کنار یکدیگر قرار داده‌ایم تا بتوانیم به این تفاوت‌ها پی‌ببریم. اولین وي‍ژگي‌ که این بازی‌ها را با آن مقایسه کردیم، دیدن آنها در نگاه اول است؛ اینکه کدام نسخه بازیکنان را به‌سرعت تحت تاثیر قرار می‌دهد، از المان‌های مهمی است که بازی‌هاي نسل جدید در مقایسه با بازی‌های نسل قبل به همراه خواهند داشت. نسخه‌های Xbox One و PS4 این بازی‌ها با بهبود‌های خوبی در زمینه گرافیکی همراه بوده‌اند و به همین دلیل در جایگاه بهتری قرار می‌گیرند. همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که بازی‌سازان به‌تازگی کار ساخت روی کنسول‌های نسل جدید را آغاز کرده‌اند و به همین دلیل تغییرات زیادی را نمی‌توان روی بازی‌هایی که هم برای نسل قبل و هم برای نسل جدید ساخته‌اند پیدا کرد. اما هرچه باشد آنها المان‌هایی را در این بازی‌ها قرار داده‌اند که نشانه‌های خوبی از یک بازی نسل بعدی در آنها دیده می‌شود.
نورپردازی
اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که تحت‌تاثیر واقعیت و شبیه‌سازی بسیار خوبی شده‌اید که در این بازی‌ها دیده می‌شوند، قطعا متوجه پیشرفت در زمینه نورپردازی شده‌اید. افکت‌های نوری جدید یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی به حساب می‌آیند که می‌توان آنها را در کنسول‌های نسل جدید و بازی‌های آنها مشاهده کرد. چشم‌ها به‌خوبی متوجه نورهای مختلف می‌شوند که در محیط‌ بازی قرار گرفته‌اند و بازتاب خوبی نیز روی اجسام از خودشان به‌جا می‌گذارند. همچنین این نورپردازی باعث خلق سایه‌زنی‌های شگفت‌انگیز نیز شده است. در بررسی‌های دقیق‌تر به این موضوع پی‌خواهید برد كه تکنیک‌هایی که برای نورپردازی به‌کار رفته‌اند، در کنسول‌‌های قدیمی دیده‌ نشده‌اند و کمبود قدرت سخت‌افزاری‌ آنها باعث شده بود که چنین چیزهایی را در آنها مشاهده نکنیم. اما اکنون کنسول‌های Xbox One و PS4 نشان داده‌اند که به‌راحتی از عهده چنین حالت‌های جدیدی بر می‌آیند. یکی از آپدیت‌ها و تغییرات بسیار مهمی که در بازی‌های مولتی‌پلتفرم رخ‌داده خلق محیط‌های دینامیک در ابعاد بسیار بزرگ است. این موضوع باعث خلق ويژگي‌های مثبت و منفی متعددی در بازی‌ها می‌شود. در نگاه اول این موضوع باعث شده که بتوانید دنیای بازی‌ها را به شکلی کاملا واقعی مشاهده کنید و آنها را با دنیای واقعی نیز مقایسه کنید. به‌طور مثال، بازی Battlefield 4 نورهای بسیار دینامیکی را به همراه دارد و این موضوع به‌خصوص در نسخه‌های نسل بعدی این بازی محسوس است. براي مثال، با نگاهی به آسمان متوجه جزئیات بسیاري می‌شوید که در ابرها و... به‌خوبي به‌کار رفته‌اند. در بازی‌های نسل بعد نورپردازی‌ها باعث شده‌اند که سوژه‌‌‌های واقعی‌تری را در محیط بازی مشاهده کنید. به‌طور مثال در یکی از صحنه‌های Call of Duty: Ghosts که در فضا دنبال می‌شود، آیتم‌های بسیار زیبا و جالبی را مشاهده خواهید کرد. این نورپردازی باعث تفاوت سایه‌ها در نسخه‌های نسل قبلی و نسل جدید شده است، به همین دلیل در زمان مقایسه میان این نسخه‌ها به‌راحتي متوجه تفاو‌ت‌های میان این بازی‌ها خواهید شد. شما تفاوت نورپردازی را در بازی NBA 2K14 مشاهده خواهید کرد. نورپردازی در این بازی باعث شده که Reflectionهای کاملا Real-Time را مشاهده کنید. البته با در‌نظر‌گرفتن این موضوع باز هم مشاهده می‌کنیم كه این دو نسخه تفاوت زیاد با هم ندارند، اما زمانی که به طراحی بازیکنان و لباس آنها نگاه می‌کنید، متوجه تفاوت‌های بسیار جالبی خواهید شد.
وضوح تصویر
با ورود به هر نسل از کنسول‌های بازی شاهد افزایش وضوح‌تصویر می‌شویم. زمانی که از PS2 به PS3 و از Xbox به Xbox 360 رفتیم، شاهد جهش بزرگی در وضوح تصویر بودیم و اين اتفاق باعث شد که بازی‌های بهتری را تجربه کنیم. بازی‌ها روی این کنسول‌ها با وضوح تصویر 720 و در برخی عنوان‌ها حتی کمتر اجرا می‌شدند. البته باید به این موضوع اشاره کرد که وضوح تصویر روی تلویزیون‌ به 1080 ارتقا پیدا می‌کرد، اما در کنسول‌های Xbox One و PS4 مشاهده می‌کنیم که بازی‌ها به‌صورت پیش‌فرض روی وضوح تصویر 1080 یا نزدیک به آن اجرا می‌شوند. وضوح تصویر بالا در قسمت گیم‌پلی باعث می‌شود Aliasing کمتری در محیط به‌کار برود. وضوح ‌تصویر بالا را در بازی‌هایی مانند Call of Duty بهتر مشاهده می‌کنید و راحت‌تر متوجه آن می‌شويد چراکه در يك بازي مانند Assassin’s Creed 4 به‌دلیل داشتن محیط‌های بزرگ، پرجزئیات و درخشان‌تر نمی‌توان به این موضوع پی‌برد. وضوح ‌تصویر بالا ارتباط مستقیمی با جزئیات به‌کار رفته در آیتم‌های قرار‌گرفته در محیط‌های بازی دارد و به همین دلیل می‌توان اجزاء بهتر و زیباتری را در بازی قرار داد. براي مثال، در نسخه Xbox one بازی Battlefield 4 تخریب‌ها با جزئیات بیشتری انجام می‌شوند و در مقایسه با نسخه Xbox 360 یک سروگردن بهتر هستند. با در‌نظر‌گرفتن این موضوع مشاهده خواهید کرد که می‌توان جزئیات بیشتری را در محیط به کار برد که در نسل بعدی امکان آن وجود نداشت. برای درک بهتر این موضوع می‌توان به بازی‌های ورزشی اشاره کرد. در بازی‌های ورزشی مشاهده خواهید کرد که جمعیت و همچنین جزئیات بیشتری برای مدل بازیکنان طراحي شده است. بازی‌هایی مانند FIFA 14 و NBA 2K به‌خوبی بیانگر این موضوع هستند و اگر آنها را با نسخه‌های نسل قبلی مقایسه کنید، متوجه آن خواهید شد.
عملکرد بهتر
بالاتررفتن جزئیات گرافیکی به این معنا نیست که گیم‌پلی بازی از بین برود و به آن ضربه وارد شود. خوشبختانه این موضوع روی کنسول‌های Xbox One و PS4 مشکلی به‌وجود نمی‌آورد. سازندگان همچنان می‌توانند بازی‌های خود را روی 30 فریم بر ثانیه اجرا کنند و درحالی‌که یک گیم‌پلی استاندارد دارند، جزئیات گرافیکی خوبی را در بازی‌ها به‌کار ببرند. همچنین می‌توان بازی‌ها را با 60 فریم بر ثانیه خلق کرد و باز هم جزئیات خوبی را در بازی قرار داد. به‌طور مثال بازی Battlefield 4 به‌خوبی روی 60 فریم بر ثانیه روی کنسول‌های جدید اجرا می‌شود و از کیفیت گرافیکی بسیار خوبی نیز برخوردار است. این درحالی است که نسخه نسل قبلی روی 30 فریم بر ثانیه اجرا می‌شود و گرافیک چندان بالایی نیز در آن دیده نمی‌شود. حتی نسخه نسل جدید بازی Assassin’s Creed 4 نیز خیلی بهتر و هیجان‌انگیزتر از نسخه نسل قبلی به‌نظر می‌رسد. کنسول‌های جدید نشان داده‌اند که می‌توانند بازی‌ها را روی 30 و 60 فریم در بهترین حالت اجرا کنند.
PS4 یا Xbox One
اگر ارتقاي گرافیکی در کنسول‌های نسل جدید شما را تحت تاثیر قرار ندهد، می‌توانید از دید دیگری به کنسول‌های Xbox One و PS4 نگاه کنید. این کنسول‌ها در زمان عرضه دارای بازی‌های انحصاری مختلفی بودند و حتی بازی‌های مولتی‌پلتفرم مختلفی نیز برای آنها راهی بازار شد، اما مشاهده کردیم که بهبود‌های گرافیکی این بازی‌ها تنها در وضوح‌ تصویر بالاتر و فریم‌ریت بیشتر بوده است. حال برخی از بازی‌ها با وضوح‌ تصویر 1080 روی کنسول PS4 اجرا می‌شدند و برخی دیگر با وضوح‌ تصویر 900p و 720 روی Xbox One اجرا شدند. بازی Battlefield 4 با وضوح ‌تصویر 900 روی کنسول PS4 اجرا شد و با وضوح 720 روی Xbox One به‌‌نمایش در آمد. شاید این کمبود پیکسل‌ها از نظر عددی بسیار مهم باشند، اما زمانی که این دو بازی را کنار یکدیگر قرار می‌دهید، هیچ تفاوتی را در آنها مشاهده نمی‌کنید و حتی این تفاوت‌ها به‌چشم هم نمی‌آیند. همان‌طور که گفتیم، بهبود گرافیکی در قسمت‌هایی مانند نورپردازی، سایه‌ها، جلوه‌های ویژه و... به‌خوبی در این بازی‌ها دیده می‌شوند و نمی‌توان گفت نسخه‌ خاصی از دیگری بهتر است، اما به‌دلیل اینکه وضوح تصویر بالاتری را در PS4 شاهد هستیم، فعلا می‌توانیم بگوییم که PS4 در اجرای بازی‌های مولتی‌پلتفرم بهتر عمل کرده است.
حرف آخر!
بازی‌های مولتی‌پلتفرمی که در زمان عرضه کنسول‌های جدید راهی بازار شده‌اند، توانستند برخی از پیشرفت‌ها و قدرت سخت‌افزاری این کنسول‌ها را به‌نمایش در‌آورند. در این موضوع شکی نیست که این تازه اول راه است و ما هنوز چیزی از این کنسول‌ها مشاهده نکرده‌ایم. این بازی‌ها هنوز نمی‌توانند خود را به‌عنوان بازی‌های نسل بعدی معرفی کنند يا عنواني باشند که بتوان به‌وسیله آن‌ به خرید کنسول‌های نسل بعد تشویق شد. بازی‌هایی که هم‌اکنون عرضه شده‌اند، تفاوت محسوسی با نسخه‌های Xbox 360 و PS3 ندارند. در واقع باید به این موضوع اشاره کرد که نسل جدید کنسول‌های بازی خودشان را شکوفا نکرده‌اند و هنوز چیزی از قدرت واقعی آنها مشخص نشده است. اکنون در زمانی قرار داریم که دو نسل از کنسول‌های بازی در آن وجود دارند و هنوز نمی‌توان نسل قبلی را رها کرد و تنها به نسل جدید امیدوار بود. بازی Forza 5 یکی از بهترین بازی‌های امسال بود و جز نورپردازی بهتر، وضوح‌تصویر بالاتر و جزئیات بیشتر، تفاوت چندانی با Forza 4 که در سال 2011 برای Xbox 360 عرضه شد ندارد، اما باز هم می‌توان از آن به‌عنوان یک بازی نسل بعدی نام برد. نورپردازی در این بازی باعث شده که اتومبیل‌ها واقعا زیبا به‌نظر برسند و بتوان آنها را با نمونه‌های واقعی مقایسه کرد. همچنین طراحی اتومبیل‌ها بي‌نظير است و تمام بازیکنان را شگفت‌زده می‌کند. اما این تغییرات به زحمت برای کاربران معمولی قابل تشخیص‌اند. کاربران معمولی به‌دنبال چیزی هستند که آنها را به‌سرعت تحت تاثیر قرار بدهد. آنها می‌خواهند تغییرات قابل لمس را در یک بازی رانندگی مشاهده کنند. حتی بازی‌هایی مانند Call of Duty: Ghosts ،Assassin’s Creed 4 و Killzone Shadow Fall نیز نمی‌توانند آن‌طور که باید و شاید بازیکنان را تحت تاثیر قرار دهند. بازی‌های First Party مانند Forza 5 و Killzone Shadow Fall تنها از نظر جلوه‌های بصری شگفت‌انگیز هستند و نکته مثبت دیگری در آنها دیده نمی‌شود. موضوعي که درباره کنسول‌های نسل بعدی مطرح می‌شود، این است که این سیستم‌ها گرافیک بسیار شگفت‌انگیزی را به نمایش خواهند گذاشت. اما تاریخ همیشه این موضوع را ثابت کرده که برای رسیدن به گرافیک شگفت‌انگیزی که همه انتظارش را دارند، باید چند سالی صبر کرد. ما تنها در آغاز نسل جدید کنسول‌های بازی هستیم و زمان زیادی را پیش ‌رو داریم.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200