http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 16 آذر 1394
شبکه Li-Fi برای 100 برابر کردن سرعت اینترنت
شبکه Li-Fi برای 100 برابر کردن سرعت اینترنت

یک استارت‌‌آپ آمریکایی در تلاش است لامپ روشنایی را به سیستم انتقال داده تبدیل کند و از این طریق در سال 2020 میلادی بتواند سرعت اینترنت را نسبت به سریع‌ترین شبکه Wi-Fi که هم‌اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد 100 برابر افزایش دهد.

این شرکت تازه‌کار Velmenni نام دارد که هم‌اکنون انواع پروژه‌های نوآورانه را مورد بررسی قرار می‌دهد که از جمله آنها می‌توان به طرح توسعه شبکه اینترنت بی‌سیم با استفاده از چراغ‌های LED اشاره کرد. در این طرح چراغ‌ها جایگزین امواج رادیویی می‌شوند تا داده‌ها به کمک آنها منتقل شود.
دیپاک سولانکی، مدیرعامل Velmenni توضیح داد که شرکت او امیدوار است طرح آزمایشی مذکور طی سه تا چهار سال آینده به‌صورت گسترده توسط کاربران جهانی مورد استفاده قرار گیرد.
فناوری جدید که می‌تواند سرعت اینترنت را تا 100 برابر نسبت به شبکه Wi-Fi افزایش دهد، با نام Li-Fi شناخته می‌شود. این فناوری چهار سال قبل نخسین بار توسط پروفسور هارالد هاس معرفی شد.
شبکه Li-Fi برای انتقال داده طیف نور مرئی را جایگزین امواج رادیویی می‌کند. البته باید توجه کرد که در این فناوری نمی‌توان منابع نوری قدیمی را مورد استفاده قرار داد. این سیستم از نور برای ایجاد تعادل در سیگنال‌د‌هی خود استفاده می‌کند تا بتواند طیف انتقال داده تولید کند.
فناوری مذکور هم‌اکنون به کمک لامپ‌های LED داده‌های مورد نیاز خود را انتقال می‌دهد و البته برای آن یک تراشه ویژه هم ساخته شده است. در بخش دیگر یک گیرنده هوشمند موجود است تا داده‌های ارسال‌شده را دریافت کند و در نهایت سیگنال‌های نوری را به داده‌های قابل فهم برای دستگاه‌های موبایلی تبدیل کند.
سیستم تعدیل نوری فناوری پیچیده و جدیدی نیست و البته سیگنال‌های تولید‌شده در آن به‌قدری کوچک است که انسان با چشم غیرمسلح نمی‌تواند آنها را مشاهده کند. پروفسور هاس در سال 2011 نخستین بار این توانایی را در طیف نوری شناسایی کرد و همان زمان در کنفرانس TED Global توضیح داد در آینده نزدیک بشر می‌تواند از طریق کابل برق و به کمک چراغ‌هایی که در خانه روشنایی می‌دهند، اینترنت دریافت کند. او در یافته‌های اولیه خود توضیح داده بود که داده چگونه می‌تواند توسط نور جابه‌جا شود، ولی صحبت‌های او چندان جدی گرفته نشد و مورد استقبال قرار نگرفت.
به هر حال، پروفسور هاس سال 2011 فعالیت خود را روی نمونه اولیه این فناوری آغاز کرد و اواخر همان سال محصول خود را به‌نمایش گذاشت. او طی چهار سال گذشته همکاری‌های گسترده‌ای را با استارت‌آپ pureLiFi ادامه داد و سرانجام دو محصول کارآمد در این زمینه معرفی کرد تا به‌صورت عملی انتقال داده بر اساس لامپ و نور را نشان دهد.
اگرچه شبکه Li-Fi برای عرضه عمومی هنوز آماده نشده است، ولی کارشناسان با بررسی‌های خود بر این باورند که این فناوری می‌تواند بسیاری از مشکلات و محدودیت‌های شبکه Wi-Fi را از میان بردارد. از مهم‌ترین مزایای این شبکه جدید می‌توان به ظرفیت آن اشاره کرد. امواج رادیویی بخشی از طیف محسوب می‌شوند که به کمک انواع مختلف سیگنال‌ها قابل دریافت هستند. بر این اساس با شبکه Li-Fi امواج نوری قابل رویت 10 هزاربار بزرگ‌تر از امواج رادیویی می‌توانند دریافت شوند تا سرعت اینترنت 100 برابر شود.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200