http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
مانیتورهای ال‌جی و سامسونگ نایاب شدند
مانیتورهای ال‌جی و سامسونگ نایاب شدند

مانیتورهای ال‌جی و سامسونگ به‌دنبال ارایه ندادن محصولات مورد نیاز تولیدشان، در داخل کشور نایاب شده‌اند و اين مساله نه‌تنها افزایش 40 درصدی قیمت را به‌دنبال داشته است، بلکه موجب رونق قاچاق آنها و کاهش اقبال به خرید PCها می‌شود.

به گزارش عصر ارتباط، به نظر می‌رسد ادامه این روند به‌زودی بار مالی زیادی را به شرکت‌های دولتی و خصوصی متقاضی خرید مانیتور تحمیل خواهد کرد که در نهایت موجب رونق قاچاق آن می‌شود.
همان‌طور که انتظار می‌رفت، با گذشت ماه‌ها از منع ورود قطعات موردنیاز تولید مانیتورهای ال‌جی و سامسونگ و با وجود اعلام تولید مانیتور در شرایط تحریم، مشکلات حمل‌و‌نقل و... از سوی تولیدکنندگان، هنوز فعالان بازار از شدت‌یافتن کاهش مانیتورهای دو نام ال‌جی و سامسونگ خبر می‌دهند.
خبرهای ضد و نقیض از تولید و عدم تولید مانیتورهای ال‌جی و سامسونگ، هنوز از خبرهای داغ بازار سخت‌افزار کشور است و از یک‌سو، فعالان بازار از رونق بازار قاچاق مانیتورهای کره‌ای ال‌جی و سامسونگ با تفاوت قیمت بیش از 300 هزار تومان نسبت به مدل مشابه تولیدی خبر می‌دهند و از سوی دیگر، نمایندگان فروشگاهی مادیران و سامسونگ معتقدند برخی مدل‌ها به دلیل تحریم‌ها تولید نمی‌شود، اما به‌جای آن مدل‌های جدید در اندازه‌های جدید تولید می‌شوند و برخی دیگر هنوز در بازار موجودند. یکی از فعالان بازار در این رابطه به خبرنگار ما گفت: «نزدیک به سه سال است که مانیتورهای LCD در کشور تولید نمی‌شوند و درحال حاضر مانیتورهای LED دو برند ال‌جی و سامسونگ نیز در بازار به‌شدت نایاب شده‌اند.»
این درحالی است که در شرایط فعلی 50 درصد مانیتورها رسما از بازار حذف شده و تولید نمی‌شوند و از 50 درصد باقی‌مانده که از سال گذشته تاکنون انبار شده‌اند،40 درصد سهم شرکت‌های دولتی و 10 درصد بقیه به مصرف‌کنندگان عمومی اختصاص دارد که باید وارد بازار شوند. در همین شرایط، برخی از فقدان موجودی این کالا در بازار خبر می‌دهند، اما برخی دیگر آنچه را در بازار موجود است، متعلق به مانیتورهای قاچاقی می‌دانند که برخی اقدام به گارانتی خودسرانه آنها کرده‌اند و با قیمت‌های تکان‌دهنده به فروش می‌رسانند.
یکی دیگر از فعالان بازار در این‌باره گفت: «با وارد نشدن کوچک‌ترین قطعه‌ جهت تولید، شرایط سوء‌استفاده از بازار مانیتور و بعضا TV Monitorها افزایش پیدا کرده و حدود شش هفته است که مانیتورهای قاچاق رونق یافته‌ و نبض بازار را در دست گرفته‌اند.
او افزود: «در شرایط کمبود مانیتور در بازار، قیمت‌ها نیز افزایش و تغییرات غیرمعقولی داشته است. به‌طور مثال در حال حاضر مانیتور 22اینچ سامسونگ بدون گارانتی 510 هزار تومان و همان مدل با گارانتی در حدود 930 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.»
این فعال بازار همچنین گفت: «افزون بر این، در شرایط فعلی گارانتی‌ها نیز پاسخگو نیستند و از جایی که موجودی در بازار کم است و امکان تعمیر یا تعویض وجود ندارد، در مورد مشابهی مبلغی از مانیتور نو اما مشکل‌دار به خریدار پس داده شده است.» در این شرایط، نمایندگان فروش مادیران و سامسونگ نیز وارد نشدن قطعات تولیدی این مانیتورها در داخل کشور را تایید و فروش اقساطی خود را نیز قطع کرده‌اند.
محمدحسین برخوردار، مدیرعامل سام‌الکترونیک در این باره به خبرنگار ما گفت: «تحریم‌های ناصواب و مشکلات کشتیرانی روند تولید را کند کرده‌اند، اما قطعات مورد لازم تولید مانیتورهای سامسونگ به‌زودی وارد خط تولید می‌شوند و مانیتورها با تعداد قابل قبولی طی روزهای آتی به بازار عرضه می‌شوند.»
ريیس مجمع عالی واردات ایران درباره مشکلات ورود قطعات تولیدی به کارخانه‌ها نیز افزود: «تحریم‌های کشتیرانی حمل‌و‌نقل را کند کرده و از سوی دیگر با توجه به اینکه بندرعباس ایران جزو بنادر و ترمینال‌های تحت مدیریتTideWater محسوب می‌شود و قطعات ابتدا وارد بندر جبل‌علی در دبی و از آنجا سوار کانتینرهای دیگر و روانه بنادر ایران می‌شوند، موجب دردسر و هزینه‌‌های زیادی است.»
او پیش از این نیز معتقد بود كه واردات قطعات در کشور با چالش جدی روبه‌رو است و گفته بود: «‌قطعات تولیدی با گذر زمان و با مشکل وارد می‌شوند و طبیعی است که هر چالشی در شرایط تحریم با وقفه همراه می‌شود، اما با پیدا کردن رویه برخورد با مشکل و تطبیق با سیستم‌های جدید حمل کالا به ایران مدت زمانی طول خواهد کشید و در حال حاضر تولید مانیتورهای دو شرکت مادیران و سام‌الکترونیک ادامه دارد.»
برخوردار وعده داد كه از هفته جاری دو تا سه هزار مانیتور جدید به بازار عرضه شود تا از چالش‌های موجود مبنی بر نایاب شدن این کالا کاسته شود.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200