http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
کاهش 20 درصدی قیمت کالاهای IT
کاهش 20 درصدی قیمت کالاهای IT

اگر میزان افول تقاضا به همین منوال بماند، قیمت کالاهای IT بیش از این نیز کاهش خواهد یافت، به‌طوری‌که سیر نزولی قیمت موجب شده قیمت کالاهای بازار ایران نسبت به بازار کشورهای همسایه خلیج فارس ارزان‌تر شود.

بازار کالاهای IT با کاهش 15 تا 20 درصدی قیمت مواجه شده و پیش‌بینی می‌شود روند نزولی قیمت در این بازار همچنان ادامه داشته باشد.
به گزارش عصر ارتباط، کاهش قیمت ارز به‌رغم سیاست‌های بانک مرکزی برای ثابت نگه‌داشتن آن موجب شده تا قیمت کالاهای IT نیز با کاهش نسبی مواجه شود و حذف خودتحریمی‌ها، بازار متاثر از مذاکرات بین‌المللی و تغییرات برنامه‌ریزی‌شده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت و گمرک کشور، حاکی از بهبود روند اقتصاد این صنعت است.
مشتری نیست
مهدی میرمهدی، ريیس اتحادیه فناوران رایانه تهران در مورد وضعیت فعلی بازار گفت: «کالاهای IT درحال حاضر 15 تا 20 درصد ارزان‌تر شده‌اند اما معضل فعلی نبود مشتری است، به‌طوری‌که عرضه و تقاضا در بازار فعلی متناسب نیست.»
او افزود: «اگر میزان افول تقاضا به همین منوال بماند، قیمت کالاهای IT بیش از این نیز کاهش خواهد یافت، به‌طوری‌که سیر نزولی قیمت موجب شده قیمت کالاهای بازار ایران نسبت به بازار کشورهای همسایه خلیج فارس ارزان‌تر شود.»
ترخیص کالا با ضمانت‌نامه
با تغییر دولت و فرمان 10 ماده‌ای رييس‌جمهور، مسعود کرباسیان، ريیس کل گمرک ایران با صدور بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی کشور، نحوه اخذ ضمانت‌نامه بانکی برای ترخیص مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولیدی و... را ابلاغ کرد. این بخشنامه با هدف کمک به رفع تنگناهای مالی فعالان اقتصادی در زمینه تجارت خارجی و تسریع و تسهیل در ترخیص مواد اولیه و قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی و کالاهای اساسی و ضروری مردم صادر شده است.
ريیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با ابلاغ این بخشنامه از تغییرات جدید گمرکی خبر داد و گفت: «پیش از این در دولت به مسایل گمرکی توجهی نمی‌شد و بسیاری از مسایل نادیده گرفته می‌شد و از نظر اتاق بازرگانی مبادلات ارزی برخی کالاهای گروه 10 ممنوعه محسوب می‌شدند و کالاها در گمرک معطل می‌ماندند و از آنجا که از لحاظ مالی برگشت کالا به کشور تولیدکننده ارزش نداشت، کالا در انبار گمرک باقی می‌ماند، اما با تغییر دولت و فرمان 10 ماده‌ای ريیس‌جمهور و بخشنامه جدید گمرک ایران، ترخیص سریع کالاهای IT انبار شده در گمرک نیز از اصلاحات جدید دولت متاثر شده است.»
به گفته او، واردکنندگان از ارايه ضمانت‌نامه استقبال کرده‌اند و این ضمانت‌نامه در واقع حکم حل اختلاف را دارد تا در مواقع ضروری برای دریافت مابه‌التفاوت مورد استفاده قرار بگیرد. البته دریافت ضمانت‌نامه و ترخیص کالا پس از دریافت سود و عوارض گمرکی انجام می‌شود.
شمارش معکوس آغاز شد
نگاه اصلاحی دولت به عرصه اقتصاد، واردات و حمایت از تولیدکننده داخلی نشان از سبک جدید نظارتی دولت است. اگر دولتمردان ایرانی، وزارتخانه‌ها و افراد مرتبط با بخش واردات و صادرات معروف به گروه اقتصادی دولت بتوانند بازار را شوک‌زده کنند و بازار رکود‌زده چندساله را که ضرر و زیان بسیاری به بخش‌های وارداتی و صادراتی مملکت وارد كرده است، رونق ببخشند، از یک‌سو توان خرید مردم افزایش می‌یابد و از سوی دیگر بازار پررونق می‌شود. این حکم بازار است: اگر مصرف‌کننده نباشد، بازار هم نیست.
84 روز از وعده ريیس‌جمهور در مورد ارايه راهکار برای حل مشکلات داخلی و خارجی ایران می‌گذرد و مهلت 100 روزه برای مشکلات اقتصادی رو به اتمام است، اما در این 16 روز پایانی، تمام کارشناسان اقتصادی کشور و دست‌اندرکاران تمام اصناف کشور و بازار و صنف IT نیز در انتظار شناسایی مشکلات این حوزه و راهکارهای مناسب و اخبار خوش از ريیس‌جمهور هستند.
در این بین ريیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران در این‌باره ابراز امیدواری کرد بعد از این 100 روز که قرار است ريیس‌جمهور با مردم صحبت کند، با مباحث و سخنان جدیدی روبه‌رو شویم و مشکلاتی که در بطن دولتمردان قدیم وجود داشت مرتفع شود.
خریداران به نماد الکترونیکی فروشگاه‌های مجازی دقت کنند
میرمهدی در مقایسه میان خرید از بازارهای فیزیکی و مجازی گفت: «تمام فروشگاه‌های مجازی باید نماد الکترونیکی را داشته باشند و نبود این لوگو به این معنی است که فروشگاه مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران که برای تمامی فروشگاه‌های فیزیکی و مجازی جواز کسب صادر می‌کند،‌ نیست.»
او به خریداران توصیه کرد از فروشگاه‌های دارای جواز کسب خرید کنند تا در صورت بروز مشکل، مصرف‌کننده بتواند حق از دست رفته‌ خود را با رجوع به اتحادیه برگرداند.
به گفته میرمهدی، برخی سایت‌های فروشگاه‌های اینترنتی به این دلیل که مکان و نحوه عمل‌شان مشخص نیست، اتحادیه به‌هیچ‌عنوان از این نوع فروشگاه‌ها حمایت نمی‌کند و حقی را نمی‌تواند از آن واحد صنفی مجازی خاطی بگیرد و به مصرف‌کننده برگرداند، اما اگر خطایی از سوی سایت فروشگاه‌های مجازی دارای جواز کسب و نماد الکترونیکی صورت بگیرد، سایت بلافاصله فیلتر می‌شود.»
او در مورد عرضه کالاهای ارزان‌تر در برخی فروشگاه‌های مجازی نسبت به فروشگاه‌های فیزیکی گفت: «قیمت برخی کالاهای فروشگاه‌های مجازی به‌دلیل پرداخت نکردن مالیات و برخی به‌دلیل عرضه کالاهای بدون گارانتی و دست دوم ارزان‌تر است.»


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200