http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
هشت راه برای تقویت سیگنال وایرلس
هشت راه برای تقویت سیگنال وایرلس

یکی از مشکلات عمده تمامی کاربران شبکه در هنگام استفاده از اینترنت بی‌سیم یا وایرلس، دسترسی همزمان به هر دو فاکتور سرعت و برد بالای وای‌فای است که معمولا هیچ‌گاه در کنار یکدیگر جمع نمي‌شوند و در اغلب موارد یکی از این دو در حین استفاده‌های روزمره فدای دیگری می‌شود.

 این مشکل البته به میزان زیادی به محل قرارگیری روتر وای‌فای، توان آنتن و نوع طراحی ساختمان محل استفاده بستگی داشته و با استفاده از یک آنتن قوی و تغییر مکان روتر به بهینه‌ترین جایگاه ممکن، تا حدودی بهبود می‌یابد، اما تقویت آنتن معمولا کم‌‌هزینه نیست و یافتن بهینه‌ترین مکان برای نصب مودم نیز در تخصص کاربران معمول نخواهد بود. این دو روش در کنار سایر راه‌‌حل‌ها، در مقاله پیش رو از جمله نكات مورد اشاره برای تقویت سیگنال وایرلس هستند که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.
کانال را تغییر دهید
با تلویزیون‌ کاری نداشته باشید، کانال ارتباط وای‌فای را تغییر دهید. تمامی روترها از کانال‌های پیش‌فرضی برای ارتباط بی‌سیم استفاده می‌‌کنند. این کانال‌ها با اینکه در اغلب موارد بهترین انتخاب محسوب می‌شوند، اما در پاره‌ای از مواقع تغییر آنها به خلوت‌ترین کانال تاثیر محسوسی در سرعت و برد بر جای می‌گذارد. برنامه‌های متعددی برای شناسایی کانال خلوت شبکه وجود دارد که Inssider یکی از آنها به حساب می‌آيد. از جمله کانال‌های معمول کارکرد روترها در باند فرکانسی 4/2 گیگاهرتز می‌توان به کانال‌های 1، 6 و 11 اشاره کرد.
آپدیت فیرم‌ویر
آپگرید نرم‌افزار داخلی یا فیرم‌ویر دستگاه یکی از کاربردی‌ترین راه‌حل‌های ارتقاي سرعت و برد وایرلس به حساب می‌آید. روترهای پیشرفته بیزینسی معمولا اعلانی برای در دسترس قرارگرفتن فیرم‌ویر جدید برای دانلود و نصب در اختیار کاربران قرار می‌دهند، اما در مورد نمونه‌های خانگی این دیوایس‌ها وظیفه جست‌وجوی دستی این آپدیت بر عهده خود کاربران خواهد بود. برای انجام این آپدیت معمولا بخش جداگانه‌ای در منو در دسترس قرار دارد و خود آپدیت را نیز می‌توان از سایت شرکت سازنده دریافت کرد.
آپدیت سخت‌افزار کامپیوتر
همانند آپگرید نرم‌افزار داخلی در روتر یا مودم، در آن‌ سوی اتصال یعنی در سمت کاربران نیز ارتقاي کارت شبکه وایرلس در PC و لپ‌تاپ می‌تواند در افزایش سرعت تاثیر ویژه‌ای برجای بگذارد؛ چراکه پروسه دریافت سرعت بالاتر نه‌‌تنها از سوی فرستنده بلکه از سوي گیرنده نیز به مجموعه شبکه دیکته می‌شود. برای انجام این ارتقا در ویندوز با مراجعه به کنترل‌پنل، بخش Devive manager و سپس یافتن نام و مدل دقیق آداپتور شبکه، فایل آپگرید آن را از سایت سازنده لپ‌تاپ یا سازنده قطعه در PC می‌توان دانلود کرد.
جابه‌جایی روتر
همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره شد، محل روتر تاثیر ویژه‌ای در میزان گیرنده‌ای و برد اتصال وایرلس داشته و تعیین جایگاه بهینه، بسیاری از مشکلات معمول در این زمینه را برطرف می‌کند. در این شرایط در صورت استفاده از مودم و روتر جداگانه‌ لزومی به نزدیکی این دو دستگاه از یکدیگر نبوده و برای بهبود پوشش می‌توان با استفاده از کابل معمول، شبکه روتر را در مکان دلخواه برای دریافت بهتر سیگنال مستقر کرد. بهترین مکان برای روتر، مرکزی‌ترین نقطه ساختمان و به‌دور از موانع فیزیکی، به‌خصوص چوبی است.
استفاده از یک روتر دیگر
از جمله منطقی‌ترین راه‌حل‌های افزایش برد اتصال وای‌فای در مکان‌های وسیع و گسترده، استفاده از تعداد دلخواه روتر دیگر است. به این منظور باید پورت LAN روتر دوم را به پورت LAN‌ روتر اول متصل کرد. در این حالت در صورت اختصاص آدرس 192.168.0.1 و نت‌ماسک 255.255.255.0 آدرس روتر دوم با خاموش‌کردن DHCP باید در همان رده یعنی به عنوان مثال 192.168.0.2 و با همان نت‌ماسک تعریف شود. استفاده از SSID ‌مشترک دیگر نکته مهم این تنظیم است. روترهای جدید برای تسهیل این فرایند به گزینه‌های جدیدی همچونrepeater mode مجهزند.
ارتقاي آنتن
در حال حاضر بسیاری از روترهای معمول کلاسn.11 از آنتن‌های داخلی استفاده می‌کنند، اما هنوز به نمونه‌های متعددی با امکان نصب آنتن خارجی می‌توان اشاره کرد. توان اسمی آنتن با واحد db سنجیده می‌شود که با ارتقاي این رقم ضمن افزایش توان، میزان برد اتصال وایرلس نیز طبیعتا افزایش پیدا می‌کند. استفاده از یک آنتن با توان 10db یا بیشتر در اکثر محیط‌های داخلی با موانع فراوان می‌تواند مشکلات کاربران در زمینه افزایش برد را مرتفع سازد.
روتر جدید
روترهای قدیمی با استانداردهاي g.11 همچنان توسط بسیاری از کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. با ارتقاي مودم به نمونه‌های جدیدتر مبتنی بر n.11 در سرعت، دوام و برد اتصال وای‌فای ارتقاي مشخصی صورت می‌گیرد. استاندارد n.11 نیز به‌تازگی جایگزین نسخه جدیدترac.11 شده و بسیاری از گجت‌های جدید از لپ‌تاپ و PC‌ تا تبلت‌ها و گوشی‌های موبایل از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند. استفاده از روترهای جدید حاضر در این کلاس تاثیر ویژه‌ای در کانکشن وایرلس کاربران برجای می‌گذارند.
استفاده از ابزارهای یکسان
ناگفته پیدا است که روترهای همسان شبکه فارغ از برند و شرکت سازنده همگی با یکدیگر منطبق هستند و امکان استفاده از آنها با آداپتورهای مختلف PC و لپ‌تاپ وجود دارد، اما طبق یک قانون نانوشته، روترهای یک شرکت مشخص با آداپتورهای همان برند معمولا همسانی بیشتری داشته و با به‌کارگیری به‌عنوان مثال روتر و آداپتور Cisco در کنار یکدیگر به نتیجه بهتری می‌توان دست یافت. این راه‌حل البته با توجه به هزینه بالای تغییر تجهیزات، برای کاربران خانگی چندان توصیه نمی‌شود.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200