http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
فاز نخست شبکه ملی دفاع سایبری راه‌اندازی شد
فاز نخست شبکه ملی دفاع سایبری راه‌اندازی شد

با تدوین و تصویب سند راهبردی و تکمیل ساختار معماری پدافند سایبری فاز نخست شبکه ملی دفاع سایبری نهایی شد.

به گزارش عصر ارتباط، طرح ایجاد شبکه ملی دفاع سایبری به دنبال حملات سایبری که در سال‌های اخیر به دفعات دستگاه‌های حیاتی کشور را هدف قرار داده‌اند، با تصویب شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری موسوم به عتف در دستور کار پژوهشکده ICT دانشگاه صنعتی امیرکبیر قرار گرفت. براساس تصویب کمیسیون دائمی شورای عتف دانشگاه‌های صنعتی شریف، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات به‌عنوان مراکز همکار این طرح تعیین شدند.
سازمان پدافند غیرعامل نیز به‌عنوان تاثیرگذارترین نهاد در امنیت فضای تبادل اطلاعات، از ناظران پروژه شبکه ملی دفاع سایبری به‌شمار می‌رود؛ سازمانی که ریاست آن بر این باور است كه الزامات حکومتی باید برای استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی بومی به‌کار گرفته شود.
سردار غلامرضا جلالی، ريیس سازمان پدافند غیرعامل کشور که پیش‌تر نیز بر لزوم تقویت قدرت سایبری به‌جای ایجاد سپاه سایبری تاکید کرده بود، در گفت‌وگو با خبرنگار عصر ارتباط با بیان اینکه فازهای اولیه شبکه ملی دفاع سایبری راه‌اندازی شده است، گفت: «اولین محور تعيين شده تهیه و تدوین سند راهبردی است تا به تمامی دستگاه‌های مشارکت‌کننده و مسئول در حوزه پدافند غیرعامل ابلاغ شود بتوانند روی اهداف، راهبردها و ارزش‌ها متمرکز شوند. در حال حاضر راهبرد دفاع سایبری طراحی و به‌عنوان یک برنامه اجرایی ابلاغ شده است. سند مذکور یک الگوی دفاعی، بومی، ابتکاری و عمیق در فضای سایبر است و انحصار آن نیز متعلق به جمهوری اسلامی ایران است.»
جلالی، طراحی ساختار معماری پدافند سایبری از بالاترین سطح تا پایین‌ترین سطح را گام بعدی دانست که در راستای راه‌اندازی شبکه ملی دفاع سایبری در یک سال اخیر ایجاد شده است. وي افزود: «در خصوص ساختار معماری پدافند سایبری نیز مطالعات عمیقی انجام شده است. ما این ساختار را طراحی و تعریف کردیم و اکنون به تایید معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری نیز رسیده است و سپس به دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد تا اقدامات لازم درجهت اجرایی‌شدن را انجام دهند.»
ريیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اعلام اینکه مرکز پدافند سایبری در وزارت دفاع راه‌اندازی شده است، گفت: «در این مرکز قرار است سامانه‌های سایبری داخلی مورد نیاز را تولید کند و تاکنون نیز چهار یا پنج محصول مورد نیاز را تولید کرده‌‍‌اند که برآیند مطلوبی را نشان می‌دهد.»
به‌طور کلی شبکه ملی دفاع سایبری متشکل از سه فاز مختلف است. گام نخست آن که تدوین سند راهبردی است، تاکنون به انجام رسیده است. به گفته جلالی، دو مرحله دیگر نیز باقی مانده كه یکی تعمیق پدافند غیرعامل در فرایندهای اجرایی و دیگری کنترل کیفیت است.
هفته پدافند غیرعامل
پدافند غیرعامل عنوان هفته گذشته بود که مطابق رسم مناسبت‌ها هر روز نیز با نام خاصی مشخص شد که جنبه‌های مختلف پدافند غیرعامل را نشان دهند و ضمن آن دستگاه‌ها اقداماتی را که در این راستا انجام داده‌اند، گزارش ‌کنند.
روزهای هفته پدافند غیرعامل به ترتیب فرهنگ‌سازی، آموزش، پژوهش و پدافند غیرعامل‌- اقتصاد مقاومتی، پیشرفت پایدار و پدافند‌ غیرعامل- آمادگی مقاومت همه‌جانبه و پدافند غیرعامل‌-دفاع سایبری، فناوری نوین و پدافند غیرعامل- تامین انرژی پایدار و پدافند غیرعامل‌- تولید ملی، صنعت و پدافند غیرعامل و مردم، بسیج و پدافند غیرعامل نام گرفته است.
جلالی با اشاره به اینکه در سالی که گذشت هیچ حمله‌ سایبری جدی به ثبت نرسیده است، گفت: «این مساله نشان‌دهنده میزان هوشیاری ما است. پس از بروز حملات اولیه، هوشیاری ما بیشتر و در همین راستا نیز مراکز پدافند غیرعامل راه‌اندازی شد و امنیت سایبری کشور به میزان قابل توجهی رشد نشان می‌دهد.»
ريیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، پیش از این از جریان تبلیغاتی و رسانه‌ای صحبت کرده بود که مدعی هستند ایران ارتش سایبری دارد که می‌تواند پاسخ حملات صورت گرفته را بدهد. به گفته او، این خواسته غربی‌ها است تا با این موضوع برای حملات خود توجیهی برای حملات سایبری به ایران داشته باشند. به همین علت نیز همیشه بر لزوم قدرت سایبری تاکید کرده‌ است.
در بند پنجم سیاست‌های کلی مصوب مقام معظم رهبری که اسفند 89 در خصوص فناوری اطلاعات ابلاغ شد، بر پایش تهدیدات و قدرت پاسخ به تهدید و بازدارندگی تاکید شده است.
جلالی با بیان اینکه در حوزه دانش، اجرایی و تولید استانداردها و اجرای طرح‌ها اقدامات موثری انجام شده است، اما به اندازه برنامه پنج‌ساله عقب هستیم، گفت: «اگر به آینده نگاه کنیم، اقدامات بسیاری وجود دارد و باید سرعت خود را افزایش دهیم. در این زمینه به لحاظ اجرایی حداقل يك برنامه پنج‌ساله از نظام توسعه کشور عقب هستیم.»
او با تاکيد بر اينکه سرمایه‌های فیزیکی مانند زیرساخت‌ها، جاده‌ها، ساختمان، تاسیسات و غیره از سرمايه‌هاي اوليه‌اند که همه کشورها از آن بهره‌مند هستند، گفت: «وقتی سرمایه‌های فیزیکی با استفاده از تکنولوژی قابل کنترل هستند تبدیل به سرمایه‌های سایبری می‌شوند و برای پیشرفت فناوری‌ها در این حوزه شیب تندی از تبدیل سرمایه‌های فیزیکی به سایبری وجود دارد.»
ريیس سازمان پدافند غیرعامل کشور که امسال برخلاف سال گذشته بر مقوله سرمایه انسانی تاکید بسیاری داشت در مراسم صبح‌گاه مدرسه علامه حلی به طرح سوالی از دانش‌آموزان پرداخت که اگر سرمایه‌ها را به چهار دسته فیزیکی، سایبری، انسانی و ملی – معنوی تقسیم کنیم برای حفاظت از سرمایه‌های انسانی چه راه‌هایی وجود دارد.
بستر آکادمیک شبکه دفاع سایبری
هشتم آبان‌ سال 82 فرمان تشکیل سازمان پدافند غیرعامل از سوی مقام معظم رهبری صادر شد و امسال مراسم نهمین سالگرد تاسیس این سازمان برگزار شد.
جلالي با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید در حوزه تولید دانش‌محور قرار گیرند و دانش مورد نیاز را در این حوزه تولید کنند، گفت: «با اینکه از نظر دانشی در سطح مناسبی قرار داریم، اما برای افزایش سرعت و رسیدن به تراز باید تلاش بیشتری صورت بگیرد. علاوه بر آن، در این زمینه به تولید فناوری‌های صنعتی نیازمندیم که دستگاه‌ها و ارگان‌ها باید در این خصوص به ما یاری برسانند تا میزان وابستگی‌ به خارج کاهش پیدا کند. از آنجا که تهدیدها از حوزه صرف نظامی در حوزه‌های دیگر نیز ورود كرده و مفاهیمی میان‌رشته‌ای تولید شده است، حتما نیازمند تولید نظریه و کار دانشی و پژوهشی در این زمینه هستیم.»
دانشگاه صنعتی امیرکبیر در شرایطی از سوی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری به‌عنوان پایگاه محوری این پروژه درنظر گرفته شده است که دانشگاه‌های صنعتی شریف، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات به‌عنوان مراکز همکار این طرح تعیین شدند.
حملات سایبری بدافزارهایی که طلایه‌دار آنها استاکس‌نت و پس از آن فلیم که وزارت نفت را هدف حملات خود قرار داد، همگی موجب شد تا انجام یک پروژه زیربنایی در ایجاد یک سیستم امنیت اطلاعات در اولویت‌های دولت قرار گیرد.
دانشگاه امیرکبیر که تحقیقات خود را برای اجرای طرح شبکه ملی دفاع سایبری از سال گذشته آغاز کرده است، باید به موازات فعالیت‌های مطالعاتی خود نرم‌افزارهای امنیتی نیز تولید کند که تاکنون به‌رغم وعده‌های داده شده هیچ خبری در این خصوص منتشر نشده است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200