http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
شنبه 9 مرداد 1395
جایزه کیفیت آسیاتک (AQA) چیست؟
جایزه کیفیت آسیاتک (AQA) چیست؟

جایزه کیفیت آسیاتک) ( Asiatech Quality Award یا اصطلاحا AQA یک مدل اقتباسی از مدل جایزه ملی کیفیت، مدل بنیاد کیفیت اروپا، مدل ارزشیابی اپراتورهای برتر و مدل اصلاح‌شده جایزه ملی تعالی و الزامات شرکت آسیاتک است.

وظیفه این مدل ارزیابی و بهبود عملکرد سه بخش اصلی زنجیره تامین (Supply Chain) شرکت آسیاتک است که شامل عاملان فروش، عاملان پشتیبانی و مراکز تماس است و هدف آن ارتقاي کیفیت سطح ارایه خدمات به مشتریان است. این طرح برای اولین بار در سال 1392 توسط شرکت انتقال داده‌های آسیاتک طراحی شد و اولین دوره ارزیابی عاملان فروش و پشتیبانی در همان سال برگزار شد.
طرح جایزه کیفیت آسیاتک که برای اولین بار توسط این شرکت به‌صورت داینامیک طراحی شده به این معنا است که معیارهای ثابتي در کنار معیارهای متغیر تعریف‌ شده تا انعطاف‌پذیری لازم را برای استفاده گروه‌های مختلف نمایندگان و اعضای زنجیره تامین شرکت آسیاتک دارا باشد.
به همین منظور، امسال و در آستانه برگزاری اختتامیه سومین دوره طرح جایزه کیفیت آسیاتک (AQA) مصاحبه‌ای با مهندس محمد صالحی‌نژاد، معاونت برنامه‌ریزی راهبردی و نظارت شرکت آسیاتک و مدیر و مبدع این طرح ترتیب دادیم.
*در خصوص تاریخچه هدفی که مدل AQA به دنبال آن است، توضیح دهید.
در سال 1392 در برنامه‌های تعالی شرکت، مکانیزمی برای توسعه و ارتقای تامین‌کنندگان، خصوصا زنجیره اصلی شبکه فروش و مراکز پشتیبانی نداشتیم. اولین جرقه طرح‌ریزی مکانیزمی بود که برای ارتقاي عوامل فروش و پشتیبانی ارزیابی و نظام بهبود را توسعه دهد. در این خصوص نظرات مختلفی وجود داشت. به‌عنوان مثال، ایساکو برای تامین‌کنندگان خود گرفتن گواهینامه ISO 9001 را در دستور کار خود قرار داده بود. گروه بهمن مدل خودش (مدل پنتان) را معرفی کرد و تاکید داشت که حتما روی مدل پیشنهادی خودش کار شود. بیشتر این مدل‌ها اجباری و الزامی بود، اما ما به‌دنبال این‌گونه مدل‌ها نبودیم و‌ با توجه به حجم نمایندگان و گستردگی‌شان و قابلیت دسترسی به این نماینده‌ها به‌دنبال ارایه و استفاده از طرحی تشویقی بودیم و مدلی نزدیک به مدل جایزه کیفیت، مد نظر بود. در آن زمان در مراسم و جوایز بسیاری شرکت آسیاتک حضور داشت، از جمله جایزه ملی کیفیت، جایزه ملی تعالی، مدل ارزشیابی اپراتورهای برتر رگولاتوری، جایزه تعالی منابع انسانی و... . این مساله باعث شد تا ما این جوایز را بررسی کرده و ضمن الگوبرداری تصمیم بگیریم از الگوی تلفیقی استفاده کرده و از آن برای زنجیره تامین آسیاتک استفاده کنیم. در سال 1392 طراحی اولیه مدل جایزه کیفیت آسیاتک انجام شد که شامل دو حوزه توانمندساز و نتایج بود.
در سال 1393 مشخص شد این مدل هنوز جوابگوی ارتقای مدنظر در زنجیره فروش و پشتیبانی آسیاتک نیست. مدل طرح‌ریزی شده اصلاح و از ارزیابان جایزه ملی کیفیت استفاده کردیم.
در سال 1393 باز هم مدل طرح‌ریزی شده کم‌و‌کاستی‌های خود را در فرایند اجرای جایزه نشان داد. لذا در سال 1394 با کمک دکتر امیر شکاری که طراح مدل‌های ملی خصوصا در حوزه ICT است، چیدمان مدل را از اول انجام داده و مدل را به‌روز و مطابق با خواسته‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بازنگری و آن را ابلاغ کردیم. ثبت‌نام نمایندگان در دو سال گذشته در این دو مدل به‌صورت داوطلبانه و تشویقی انجام می‌شد. اما در سال 1395 علاوه بر مکانیزم تشویقی الزام کردیم کسانی که خدمات پشتیبانی به ما می‌دهند یا عاملان فروش ما که بیش از 1200 مشترک فعال دارند، ملزم به شرکت در این مدل هستند. در این مدل هم مکانیزم تشویقی و هم مکانیزم تنبیهی در نظر گرفته شده است و با این اتفاق مکانیزم مدل را تکمیل کردیم. در حال حاضر آموزش‌های لازم برای نمایندگان انجام شده و ارزیابی‌های آن در حال انجام بوده و مراسم اختتامیه نیز در مرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
* AQA‌اقتباس از مدل خاصی بوده یا کاملا ابداعی است؟
این یک مدل و اقتباسی از مدل جایزه ملی کیفیت، مدل بنیاد کیفیت اروپا، مدل ارزشیابی اپراتورهای برتر، مدل اصلاح‌شده جایزه ملی تعالی و الزامات شرکت آسیاتک است.
مدل AQA در حال حاضر سه بخش اصلی حیات سازمان را در‌بر می‌گیرد که آن شامل مراکز فروش، پشتیبانی و تماس است، اما در سال‌های آتی در نظر داریم که پیمانکاران ما نیز در این طرح شرکت کنند. دلیل انتخاب این سه بخش، به این علت است که این سه بخش محل ارتباط با مشتریان بوده و از طرفی روی برند و نام تجاری و حیات سازمان ما می‌تواند تاثیر کامل بگذارد. گرچه برنامه‌هایی در دست داریم که در همین سه دسته نیز مدل را کامل و جامع ارایه داده و تا سال آینده بتوانیم آن را به‌عنوان یک مدل ملی معرفی کنیم‌ یا در جایزه ملی کیفیت یا جایزه ملی تعالی آن را به‌عنوان یک مدل بخشی معرفی و استفاده کنیم.
*در این مدل چه برنامه‌ای برای بالابردن کیفیت خدمات نمایندگانی که رتبه‌های کمتری دارند تعریف شده است؟
در رتبه‌بندی نمایندگان، آنهایی که به‌عنوان برترین‌ها انتخاب می‌شوند، جوایز نفیسی دریافت خواهند کرد. جایزه سال‌های گذشته ریالی بوده است. امسال نیز جوایز را مالی تعریف کرده‌ایم. آنهایی که در رتبه‌بندی قرار نگیرند از این پاداش مالی بی‌بهره خواهند بود، ولی در صورت شرکت نکردن مکانیزم تنبیهی نیز وجود دارد. نمایندگان نمی‌توانند نسبت به سیاست‌های آسیاتک بی‌توجه باشند؛ چراکه مدل، مجری سیاست‌های آسیاتک در سازمان‌های مربوط به این نمایندگان است. جرایم عوامل فروش و پشتیبانی نیز درصدی از درآمد عامل فروش و پشتیبانی است.
بر اساس ارزیابی‌های که انجام می‌شود، فرصت بهبودی برای سازمان‌ها اعلام خواهد شد. سازمان‌ها موظف هستند بر اساس فرصت‌ها پروژه‌های بهبودی تعریف، معرفی و اجرا کنند. ما در ادامه مسیر بعد از ارزیابی بر اجرای پروژه‌های بهبود نظارت می‌کنیم. در دو دوره گذشته تمرکزی بر پروژه‌های بهبود نداشتیم. امسال از مرداد‌ماه که ارزیابی‌ها تمام شود مجددا به دنبال آن هستیم که فهرست پروژه‌های بهبود و درصد پیشرفت پروژه‌های بهبود را به‌صورت ماهانه بررسي کنیم و در صورت نیاز بر حسب نتایج به‌دست‌آمده بازرسی و ارزیابی مجدد انجام شود تا میزان پیشرفت پروژه‌های بهبود مشخص شود. در کل این مدل امسال معتقد به ارزیابی موردی و رتبه‌بندی صرف نیست. ما در آخر سال باید ببینیم از تعداد پروژه‌های بهبود در هر عامل پشتیبانی که تعریف شده چه تعداد آنها اجرایی شده‌اند.
*چه آینده‌ای برای AQA متصور هستید؟
یکی از اتفاقاتی که می‌تواند برای AQA رخ دهد، ایجاد دبیرخانه جایزه ملی کیفیت برای مدیریت زنجیره فروش است، یعنی شرکت‌های بزرگی که تمایل دارند در زنجیره فروش‌ خود مدل‌های تعالی را استقرار دهند، در جایزه کیفیت آسیاتک مشارکت کرده و با هماهنگی با دبیرخانه جایزه ملی کیفیت بتوانیم توسعه لازم برای اعلام نتایج در سطح ملی را انجام دهیم و همچنین جایزه را به دبیرخانه جایزه ملی کیفیت و سازمان ملی استاندارد وصل کنیم. این طرح، طرح کاملي برای شرکت‌هایی ‌است که خدمات فروش و پشتیبانی در هر زمینه‌ای را به‌صورت جامع انجام می‌دهند.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200