http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
لای-فای و افزایش 5 هزار درصدی سرعت اینترنت
لای-فای و افزایش 5 هزار درصدی سرعت اینترنت

شرکت سی‌سافت(Sisoft) در مکزیک، فناوری جدیدی پدید آورده است که می‌تواند روشنایی بخش بزرگی از محل کار، تالار اجتماعات یا اداره را تامین کند و...

شرکت سی‌سافت(Sisoft) در مکزیک، فناوری جدیدی پدید آورده است که می‌تواند روشنایی بخش بزرگی از محل کار، تالار اجتماعات یا اداره را تامین کند و در عین حال به هر افزاره‌ای که در گستره‌ طیف این نور قرار گیرد اینترنت همراه کامل بدهد. این گروه مکزیکی توانسته است ارتباطات صوتی، تصویری و اینترنتی را از طریق طیف نور گسیلی توسط چراغ‌هایLED انتقال دهد. این فناوری جدید که لای‌-فای(Li-Fi) نام دارد جانشینی برای فناوری وای‌-فای است زیرا سرعت ارایه شده‌ اولیه‌ اینترنت را بیشینه‌سازی می‌کند، انتقال داده‌ای ایمن‌تری فراهم می‌کند و سرعت انتقالی تا 10 گیگابایت در ثانیه به دست می‌دهد.
افزاره‌های لای‌-فای از طریق چراغ‌های LED داده‌ها را انتقال می‌دهند، چراغ‌هایی که با سرعتی نامحسوس برای چشم انسان به طور منقطع سوسو می‌زنند. آرتورو کامپوس فنتانس مدیر عامل سی‌سافت در مکزیک می‌گوید: انتقال بی‌سیم لای‌-فای بر خلاف وای‌-فای كه برای انتقال اطلاعات از کابل استفاده می‌کند از چراغ‌های LED استفاده می‌کند که نور دارای روشنایی بالا را گسیل می‌کنند. مزیت دیگر در قیاس با وای‌-فای این است که راهی برای رخنه در سیگنال وجود ندارد زیرا اینترنت با نور انتقال می‌یابد و سرقت آن میسر نیست.
در ضمن می‌توان آن را در بیمارستان‌ها نیز نصب کرد که دارای تجهیزات تشعشع‌کننده هستند و عموما سیگنال اینترنت را مسدود یا دچار اعوجاج می‌کنند. سی‌سافت می‌خواهد به لطف این فناوری بازار را گسترش دهد زیرا هم ارزان‌تر است هم سرعت اینترنت 5 هزار درصد بیشتر است. در حال حاضر بالاترین سرعت اینترنت در مکزیک 200 مگابایت در ثانیه است در حالی که با لای‌-فای می‌توان کل فیلم پرکیفیتی را در عرض فقط 45 ثانیه به سرعت بارگذاری کرد.
سرعت آغازین این فناوری که به ارتباطات با نور مريی(VLC) هم شهرت دارد 2 گیگابایت بر ثانیه بود اما سی‌سافت با همکاری محققان موسسه‌ فناوری مستقل مکزیک(ITAM) سرعت این سامانه را پنج برابر کرد.
به گفته‌ کامپوس فنتانس نخستین آزمایش‌ها را با داده‌های صوتی انجام دادند که در آن کابل متصل به پایه‌ صوت تلفن همراه هوشمندی را به میز مدار نمونه‌سازی شده وصل کردند تا سیگنال صوتی را به صورت امواج نوری انتقال دهد.
به این ترتیب گسیلنده‌(emitter) خاصی داده‌ها را در بستر طیف نوری تولید شده توسط چراغ LED ارسال می‌کند که توسط گیرنده‌ قرار گرفته در بلندگویی اخذ و به صورت صوت بازسازی می‌شود.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200