http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
تنظيمات شبكه اوبونتو
تنظيمات شبكه  اوبونتو

در چند شماره گذشته، به ظاهر اوبونتو و قسمت‌هاي مختلف محيط دسك‌تاپ و همچنين مديريت فايل‌ها پرداخته شد تا كاربر با مقدمات اين توزيع محبوب و دوست‌داشتني به‌طور كامل آشنا شود

. اگر مطالب شماره‌هاي گذشته را مرتب دنبال كرده باشيد، به‌طور كامل با محيط گنو‌لينوكس اوبونتو، محيط دسك‌تاپ و بخش‌هاي مختلف آن و مديريت اطلاعات آشنايي پيدا كرده‌ايد و بايد ‌بتوانيد محيط دسك‌تاپ خود را مديريت و از ابزار‌هاي آن استفاده كنيد. از اين شماره به بعد سعي بر اين است تا وارد مباحث فني و تخصصي شده و نحوه كاركرد هر يك از قسمت‌ها توضيح داده شود، در اين قسمت نيز تنظيمات شبكه و وبگردي در اوبونتو آموزش داده مي‌شود.
در هر سيستم‌عامل يك برنامه و روند مشخص براي مديريت شبكه و تنظيمات آن وجود دارد. براي مثال، در ويندوز 7 به بعد، از برنامه Network and Sharing Center براي مديريت تنظيمات شبكه و اتصالات كاربر به شبكه استفاده مي‌شود و كاربر در اين قسمت مي‌تواند شبكه‌هاي موجود را مديريت و نظارت كند. در اوبونتو نيز براي مديريت اتصالات و شبكه برنامه پيش‌فرضی درنظر گرفته شده كه Network Manager نامیده می‌شود. يكي از ويژگي‌هاي بارز گنو‌لينوكس اين است كه هيچ‌گاه كاربر مجبور به استفاده از سيستم و يا برنامه پيش‌فرض سيستم‌عامل نيست و برنامه‌هاي متعددي براي جايگزيني با آن ‌وجود دارد. در همين راستا برنامه ديگري به ‌نام Wicd Network Manager نيز وجود دارد كه مي‌تواند بهتر و حرفه‌اي‌تر شبكه را در گنولينوكس اوبونتو مديريت كند، در شماره‌هاي بعد سعي مي‌شود قسمت‌هاي مهم و كليدي برنامه Wicd Network Manager آموزش داده شود.
در‌صورتي كه كاربر بخواهد در يك توزيع غير از اوبونتو از برنامه Network Manager استفاده كند (درصورتي‌كه Network Manager برنامه پيش‌فرض نيست)، لازم است ابتدا آن را از طريق محيط ترمينال نصب كند. براي اين كار ابتدا دستور
sudo apt-get install network-manager
را وارد كرده تا برنامه نصب شود و سپس دستور
sudo apt-get install network-manager-gnome
داده شود تا آيكون برنامه در محيط انديكاتور ظاهر شود. همچنين از آنجايي كه اين برنامه از سيستم پلاگين پشتيباني مي‌كند و قابل توسعه توسط ديگران است مي‌توان از پلاگين‌هاي نوشته شده براي آن نيز استفاده كرد. به‌عنوان مثال، اگر كاربر قصد اتصال به يك شبكه خصوصي مجازي (vpn) در کاربری‌هایی نظیر سازمان‌ها و شركت‌ها، دانشگاه‌ها و مواردی از این دست را داشته باشد كه براي امنيت بيشتر معمولا داراي شبكه خصوصي مجازي هستند، بايد پلاگين vpn‌ آن را نصب كند. در ضمن از آنجايي كه پروتكل‌هاي متعددي براي اتصال به شبكه‌هاي خصوصي مجازي وجود دارد بايد هر يك جداگانه نصب شوند. در اوبونتو به‌صورت پيش‌فرض پلاگين pptp ‌نصب شده است. براي نصب پلاگين vpn در برنامه Network Manager كافي است در محيط ترمينال دستورهاي زير وارد شوند. براي اضافه كردن پلاگين پروتكل openvpn بايد دستورهاي
sudo apt-get install network-manager-openvpn-
وارد شوند و اگر درست عمل نكرد بايد از دستورهاي زیر استفاده کرد:
sudo apt-get install --reinstall network-manager network-manager-gnome
\ network-manager-openvpn network-manager-openvpn-gnome.
پس از نصب بايد دستور
gnome sudo service network-manager restart
را وارد كنيد تا برنامه مجددا راه‌اندازي شود.
با كليك روی آیکون network manager‌ (قابل مشاهده در محيط انديكاتور) پس از اتصال به يك شبكه خاص نوع اتصال (وایرلس یا سیمی) و همچنين مشخصات مودم قابل نمایش خواهد بود. با كليك‌راست روي همین آيكون چند گزينه دیگر ظاهر مي‌شود که در ادامه با هریک آشنا خواهيم شد.
Enable Networking‌: با انتخاب اين گزينه، امکان تنظيم فعال‌بودن یا نبودن فراهم می‌شود.
Connection Information‌: با انتخاب اين گزينه، برخي اطلاعات كلي در مورد اتصال شبكه فعلي در اختیار كاربر قرار می‌‌گیرد. اين اطلاعات شامل interface يا رابط كاربري استفاده‌شده در اتصال به شبكه (مشخص‌كننده نوع اتصال)، MAC address (نشان‌دهنده شناسه سخت‌افزاري كارت شبكه)، نام درايور استفاده شده در كارت شبكه، ظرفيت كل سرعت اتصالات، پروتكل‌هاي استفاده شده، مشخصات آي‌پي داده شده به سيستم براي اتصال، اطلاعات DNS و سرانجام گیت‌وی است.
Edit Connections‌: توسط اين قسمت كاربر مي‌تواند اتصالات موجود در شبكه را ويرايش و يك اتصال را حذف يا اضافه كند.
در واقع اين قسمت مركز مديريت اتصالات شبكه در اوبونتو محسوب مي‌شود. قسمت Edit Connections داراي پنج زیرشاخه اصلي است كه هر يك توضيح داده می‌شوند.
Wired connections‌: در اين قسمت ليست اتصالات شبكه‌هاي LAN یا Ethernet connection قابل مشاهده هستند.
اضافه كردن يك كانكشن wired
براي اضافه كردن اتصال جديد wired‌ كافي است از سمت راست روی add‌ كليك شود. در پنجره جديد سه تب وجود دارد كه هر يك بسته به تنظيمات شبكه موجود قابل تنظيم است. در كادر اول بايد يك نام براي اتصال انتخاب شود، همچنين با انتخاب connect automatically كاربر مي‌تواند تنظيم كند اتصال به شبكه خودكار باشد يا كاربر آن‌ را فعال كند. در تب wired چند كادر وجود دارد. در اولين كادر یعنی MAC address كاربر بايد شناسه سخت‌افزاري كارت شبكه خود را وارد كند. براي فهميدن اين شناسه در محيط اوبونتو كافي است در محيط ترمينال دستور sudo ip addr وارد شود كه در خط آخر عبارتي مشابه link/ether ‹››00:02:d1:1c:2f:02››› داده مي‌شود كه اعداد ارائه‌شده همان MAC address كارت شبكه مذكور است.
در تب 802.1x security تنظيمات امنيتي متعددي وجود دارد. براي امنيت هرچه بيشتر اتصال بسته به نوع و تنظيمات هر شبكه متغير يا در برخي شبكه‌ها تنظيمات امنيتي به‌صورت پيش‌فرض است. در اين قسمت مي‌توان از پروتكل‌هاي احراز هويت مانند TLS, Tunneled TLS or Protected EAP استفاده كرد. همچنين مي‌توان در صورت نياز از گواهي احراز ديجيتالي يا authority s certificate نيز استفاده کرد كه در اين صورت به وارد كردن private key و Private Key password نياز است. براي كاربران خانگي به‌صورت پيش فرض نيازي به اعمال تنظيمات فوق نيست و بهتر است به‌صورت پيش‌فرض باقي بماند.
تب آخر يعني IPv4 Settings قسمت مهم ساخت اتصال است. اولين قسمت متد، اتصال به شبكه است كه شامل پنج متد مختلف بوده و بسته به نوع شبكه مورد نياز و يا اعمال شده بايد انتخاب شود.
Automatic (DHCP)‌: انتخاب اين گزينه باعث مي‌شود IP به‌صورت خودكار از روتر دريافت و تنظيم شود؛ فقط درصورتي‌كه دادن IP به‌صورت اتوماتيك فعال و تنظيمات مربوط به DHCP به‌درستي اعمال شده باشد.
Automatic (DHCP) addresses only‌: انتخاب اين گزينه باعث مي‌شود IP به‌صورت خودكار دريافت شده، اما سرور نام يا DNS به‌صورت دستي اعمال شود. اين گزينه مناسب افرادي است كه مي‌خواهند از DNS خاصي استفاده كنند. (در مورد DNS در آينده به‌صورت اختصاصي بحث خواهد شد.)
Manual‌: با انتخاب اين روش، همه تنظيمات IP بايد به صورت دستي اعمال شود.
Link-local only and lastly‌: استفاده از اين روش باعث مي‌شود شبكه محدود به آي‌پي‌هاي خاص و نقطه به نقطه و از قبل تعريف‌شده محلي باشد كه صرفا استفاده از شبكه محدود و خاصي را پشتيباني مي‌كند و براي شبكه‌هاي داخلي مناسب است. نمونه رده آي‌پي اين پروتكل 169.254.0.0/16 و وسعت اين شبكه‌ها محدود و مختص به دامنه خاصي است.
Shared to other computers‌: براي به‌اشتراك‌گذاري اينترنت به يك سيستم ديگر كاربرد دارد. در قسمت بعدي ادامه تنظيمات شبكه در اوبونتو آموزش داده مي‌شود.
تنظيمات شبكه  اوبونتو


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200