http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
آشنایی با برنامه TeamViewer و چگونگی راه‌اندازی ارتباط راه ‌دور برای کامپیوترها
آشنایی با برنامه TeamViewer و چگونگی راه‌اندازی ارتباط راه ‌دور برای کامپیوترها

ارتباط مستقیم ميان دو کامپیوتر همیشه جزو جذاب‌ترین و البته پرکاربردترین نتایج حاصل استفاده از شبکه و اینترنت محسوب می‌شود.

 راهکارها و برنامه‌های زیادی برای این کار وجود دارد و یکی از بهترین موارد استفاده از برنامه TeamViewer است. هر برنامه‌اي نقاط قدرت و ضعفي دارد. اکثر نرم‌‌افزارهای خوب در این زمینه، برنامه‌های تجاری هستند و برای استفاده از آنها باید پول پرداخت کنید، اما تیم‌ویوئر (TeamViewer) این‌گونه نیست به‌طوري كه برای کاربران غیرتجاری کاملا رایگان بوده و برای کاربران تجاری نیز در حالي كه رایگان است، ولی با پرداخت هزینه‌ای امکانات بیشتری را برای این نوع کاربری‌ها فراهم می‌کند. پس شما به‌عنوان یک کاربر غیر‌تجاری به هر چیزی كه نياز پيدا كنيد، در اختیارتان قرار خواهد گرفت.
تیم‌ویوئر با داشتن بیش از 100 میلیون کاربر در 200 کشور به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها در زمینه دسترسی از راه دور کامپیوتر‌ها تبدیل شده‌ است. این نرم‌افزار برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک، لینوکس و حتی سیستم‌عامل iOS که روی گوشی iPhone و تبلت iPad قرار دارد، قابل نصب و استفاده است. کاربرد‌های این نرم‌افزار گسترده است. در اینجا فقط چند نمونه را ذکر می‌کنم. برای مثال، فرض کنید این نرم‌افزار را روی کامپیوتر‌های خود در خانه و اداره نصب کرده‌اید. در اداره ناگهان یادتان می‌آید که یک فایل بسیار مهم را در کامپیوتر خانه جا گذاشته‌اید. از طریق تیم‌ویوئر به آن کامپیوتر متصل می‌شوید و فایل‌ خود را به کامپیوتر اداره منتقل می‌کنید. به‌عنوان مثال دیگر برای کاربرد این برنامه می‌توانم به استفاده از آن در کلاس‌های آمورشی اشاره کنم. استاد با استفاده از این برنامه‌ می‌تواند محیط دسک‌تاپ خود و تمامی کارهایی که انجام می‌دهد را روی صفحه نمایش دانشجویان خود نمایش دهد. حتی از تیم ویوئر می‌توان برای آموزش‌ از راه دور استفاده کرد. مثلا دوست شما زنگ می‌زند و یک سوال کامپیوتری از شما دارد. شما می‌توانید با تیم‌ویوئر تمامی کارهایی را که لازم است او انجام دهد، در کامپیوتر خود انجام دهید و او با این برنامه که در کامپیوترش نصب است، محیط کامپیوتر شما را ببیند و به‌خوبی یاد بگیرد و کاربردهاي بسيار دیگر. اما نباید این نکته را فراموش کنید که برای استفاده از تیم‌ویوئر باید این نرم‌افزار در هر دو کامپیوتر مبدا و مقصد نصب باشد و آن دو کامپیوتر از طریق شبکه یا اینترنت با هم در ارتباط باشند. تیم ویوئر علاوه بر استفاده از طریق اینترنت، قابلیت استفاده در شبکه خانگی را نیز دارد.
دریافت و نصب
حجم برنامه بسیار کم بوده و بر اساس سیستم‌‌عامل شما کمی تفاوت حجمی دارد. مثلا برای ویندوز، تیم‌ویوئر فقط 6/6 مگابایت حجم دارد. ابتدا وارد سایت اصلی این برنامه یعنی teamviewer.com شوید، سپس به بخش Download مراجعه کنید و بر اساس سیستم‌‌عاملی که می‌خواهید تیم‌ویوئر را در آن اجرا کنید، فایل نصاب برنامه را دریافت کنید. آخرین نسخه تیم‌ویوئر نسخه 8 است.
بعد از اتمام دریافت، با دو بار کلیک روی آن مراحل نصب را شروع می‌کنیم. در مرحله اول سه حالت پیش روی شما است: Install ،Remote و Run که گزینه اول برنامه‌ را کاملا در کامپیوتر شما نصب می‌کند. گزینه دوم برنامه‌ را طوری نصب می‌کند که سیستم شما آماده ارتباط و کنترل از راه دور می‌شود (توسط برنامه تیم‌ویوئر در کامپیوتر دیگر شما). گزینه سوم باعث می‌شود که برنامه بدون نصب شدن اجرا شود (به‌صورت Portable). ما هم گزینه اول را انتخاب کرده و به سراغ سوال پایین همین مرحله می‌رویم.
به دلیل اینکه ما می‌خواهیم کاربری غیرتجاری از از برنامه داشته باشیم، گزینه Personal / non-commercial use را انتخاب می‌کنیم. اگر می‌خواهید گزینه‌های نصبی بیشتری داشته باشید، تیک گزینه Show Advanced Settings را فعال کنید و Next را بزنید. در غیر این‌صورت دکمه Finish را کلیک کنید. در عرض چند ثانیه برنامه نصب و به‌صورت خودکار اجرا می‌شود.
به همراه پنجره اصلی برنامه، یک صفحه راهنمای دیگر باز می‌شود که توضیحاتی در مورد شروع به کار در آن آمده است. توجه داشته باشید که قبل از اجرای برنامه به اینترنت متصل شوید تا یک شناسه (ID) منحصر به فرد به کامپیوتر شما اختصاص داده شود. با اجرای برنامه، پنجره‌ای مشابه تصویر زیر خواهید دید.
این برنامه بخش‌های مختلف دارد که به این شرح است: 1. Allow Remote Control، 2. Control Remote Computer و 3. Meeting. بخش اول به شما یک شناسه (ID) منحصر به فرد و یک رمز عبور می‌دهد که از طریق آن و یک برنامه تیم‌ویوئر در کامپیوتر دیگر می‌توانید به این کامپیوتر متصل شوید و آن را به‌طور كامل كنترل کنید. بخش دوم، عکس بخش اول است؛ کافی است یک شناسه و رمز عبوری که به شما داده شده است (توسط برنامه تیم ویوئر در کامپیوتر دیگر) در این بخش وارد کنید تا به آن متصل شده و آن را کاملا کنترل کنید. البته در بخش دوم اگر گزینه File Transfer را انتخاب کنید، به‌جای کنترل کامل دستگاه مقصد می‌توانید از تیم‌ویوئر برای انتقال فایل استفاده کنید.
بخش Meeting برای زماني است که می‌خواهید یک جلسه بین دو تا چند نفر داشته باشید. در این بخش نیز دو گزینه وجود دارد. در حالت Meeting یک نفر باید کامپیوتر خود را به میزبان یا Host قرار دهد و کاربرهای دیگر به جلسه ملحق (Join) شوند. گزینه اول برای ایجاد Host‌ است و گزینه دوم برای الحاق به جلسه. شناسه شما (Your ID) یک عدد چندرقمی است و در قسمت Password دو مورد را می‌توانید ببینید که برای اتصال، از هر کدام از آنها می‌توانید استفاده کنید. رمز عبوري که خود برنامه به شما اختصاص داده و دوم همان رمز عبوری که در مراحل نصب آن را تعیین کردید. از هر کدام که خواستید استفاده کنید.
عملیات اتصال کامپیوتر‌ها
هر ارتباط بین کامپیوترها با نام جلسه (Session) شناخته می‌شود. برای اینکه بتوانید یک جلسه ایجاد کنید، بخشی با نام ‌Control Remote Computer در پنجره اصلی برنامه وجود دارد. در قسمت ID باید شناسه یا آی‌پی کامپیوتر مقصد وارد شود.
پيش از كليك دکمه Connect to Partner باید نوع ارتباط خود را تعیین کنید. ارتباط می‌تواند یکی از این دو حالت باشد: ‌Remote Control و File Transfer. بعد از انتخاب می‌توانید به کامپیوتر مقصد متصل شوید. در ادامه همه دو نوع ارتباط را از آخر حالت به ابتدا توضیح می‌دهم تا شما به‌خوبی با آنها آشنا شوید.
حالت File Transfer
با انتخاب این حالت و پس از اتصال، پنجره‌ای باز می‌شود که دو قسمت اساسی دارد: Local و Remote. قسمت Local، هارد‌دیسک و تمام درایو‌های کامپیوتر مبدأ و قسمت Remote هارد‌دیسک و درایو‌های کامپیوتر مقصد را نشان می‌دهد. با این پنجره می‌‌توانید فایل‌ها را از هر کدام از کامپیوتر‌ها به کامپیوتر دیگر انتقال داد. برای انتقال باید از دکمه‌های Send و Receive استفاده کنید. فقط در نظر داشته باشید که سرعت انتقال فایل‌ها به سرعت انتقال اتصال بین کامپیوترها بستگی دارد.
حالت Remote Control
حالت Remote Control کامل‌ترین نوع ارتباط است. در این حالت، پنجره‌ای مقابل شما باز می‌شود که دقیقا محیط سیستم‌عامل کامپیوتر مقصد را نشان می‌دهد و شما قادرید کاملا آن را کنترل کنید، به هر مكاني که بخواهید بروید و هر برنامه‌ای را که خواستید اجرا کنید؛ طوری که انگار پشت کامپیوتر مقصد نشسته‌اید. کیفیت تصویری که می‌بینید، به سرعت اتصال دو کامپیوتر بستگي دارد. هرچه سرعت بالاتر باشد، کیفیت نیز بالاتر خواهد بود. در قسمت بالای پنجره منوهایی قرار دارند که امکانات زیادی را برایتان فراهم می‌کنند. مثلا اجرا کردن Task Manager سیستم مقصد، یا تغییر اندازه صفحه و تنظیم کیفیت تصویر و... . با این ارتباط، توانایی انتقال فایل بین دو کامپیوتر را نیز دارید. امکان چت نیز از ویژگی‌های دیگر این ارتباط است.
بخش Meeting
این حالت برای ایجاد جلسه (Meeting) مناسب است. با این حالت، ارتباط به‌گونه‌ای برقرار می‌شود که محیط کامپیوتر شما در صفحه‌نمایش کامپیوتر مقصد نشان داده‌ می‌شود. همان‌طور که قبلا هم اشاره کردم، این کار بیشتر برای آموزش از راه دور یا کلاس‌های کامپیوتری مناسب است. وقتی این ارتباط برقرار شود، سمت راست صفحه شما یک پنل قرار دارد که می‌توانید تنظیماتی را انجام دهید. مثلا در بخش Application Selection فهرستی از نام‌های برنامه‌های فعال در کامپیوتر شما، دسک‌تاپ و نوار وظیفه (Taskbar) وجود دارد که همه آنها تیک‌دار هستند. اگر بخواهید کاربر کامپیوتر مقصد، برنامه‌ای خاص را که در کامپیوتر شما باز است نبیند، تیک کنار نام آن برنامه را بردارید. مثلا اگر دوست ندارید محیط دسک‌تاپ شما را ببیند کافی است تیک گزینه Desktop را بردارید. خواهید دید که محیط دسک‌تاپ از تصویر انتقال داده شده به کامپیوتر B حذف می‌شود.
مشابه
برنامه‌های زیادی در این حوزه وجود دارند و هر کدام ویژگی‌های خود را دارند. یکی از آنها ابزار Remote Control خود ویندوز است. برنامه ‌R Admin یکی دیگر از برنامه‌های دسترسی از راه دور محسوب می‌شود. همچنین برنامه‌ای با نام NetSupport School وجود دارد که تمامی ابزارهایی را که برای راه‌اندازی کارگاه‌های کامپیوتری و کلاس‌هایی مبتنی بر شبکه کامپیوتر نیاز است، فراهم می‌کند. نشاني چند وب‌سایت كه برنامه‌هايي مشابه تیم‌ویوئر را ارائه مي‌دهند، به شرح زير است:
logmein.com
remotepc.com
gotomypc.com
properjavardp.sourceforge.net
crossloop.com
unyte.net
xrdp.org
آشنایی با برنامه TeamViewer و چگونگی راه‌اندازی ارتباط راه ‌دور برای کامپیوترها


مطالب مرتبط
نظرات کاربران
saeed1394/11/04
انتقال تصویر

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200