http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
چهارشنبه 11 بهمن 1396
وزارت فاوا و سازمان محیط زیست پاسخگو باشند
وزارت فاوا و سازمان محیط زیست پاسخگو باشند

تلنبار زباله‌هاي الکترونيکي روي ميز دو مدیر دولت

مژگان کريم‌نيايي
موضوع زباله‌هاي الکترونيکي از جمله موضوعاتي بوده که سال‌ها است به آن پرداخته مي‌شود. با توجه به مضراتي که اين زباله‌ها براي محيط زيست دارند، در گذشته بسياري دفن کردن آنها را بهترين راه براي خلاص شدن از شر اين زباله‌هاي مزاحم مي‌ديدند. با گسترش کاربرد فناوري‌هاي کامپيوتري، حجم زباله‌هاي الکترونيکي توليدشده به‌قدري زياد شد که ديگر امکان دفن اين زباله‌ها، آن‌هم در منطقه‌اي که هيچ آب و گياهي در آن نباشد وجود نداشت.
افزون بر اين، براي اينکه زباله‌هاي الکترونيکي خطري براي محيط زيست ايجاد نکنند، بايد آنها را در بتن، در عمق هشت متري زمين و در مناطق بياباني دفن کرد که کار بسيار هزينه‌بري بوده و موجب اتلاف وقت و انرژي مي‌شود.
نبايد از نظر دور داشت که به‌کار رفتن فلزات گرانبها در ساخت برخي از تجهيزات رايانه‌اي که به زباله تبديل مي‌شوند، فکر بازيافت آنها را به ذهن بسياري در سرتاسر دنيا رسانده است و بازيافت اين زباله‌ها به‌عنوان راه‌حلي جايگزين در حال حاضر به تجارتي پرسود تبديل شده است.
در حال حاضر در اروپا دو مرکز اصلی برای بازیافت زباله‌های الکترونیکی، یکی در سوئد و یکی در انگلستان در نظر گرفته شده که از سراسر اروپا زباله‌های الکترونیکی به این دو مرکز ارسال شده و بازیافت می‌شوند.
ژاپني‌ها نيز که قرار است در سال 2020 ميزبان المپيک باشند، طرح جالبي به ذهنشان رسيده و در حرکتي نمادين قصد دارند از طلا و نقره‌هاي به‌دست‌آمده از زباله‌هاي الکترونيکي، مدال‌هاي المپيک بسازند.
با وجود حرکت جهان به سمت بازيافت زباله‌هاي الکترونيکي، در ايران اين موضوع آن‌طور که بايد و شايد مدنظر مجموعه‌های ذی‌ربط از جمله سازمان محیط زیست و وزارت ارتباطات قرار نگرفته است.
در ایران از سال 1389 مشهد به‌عنوان مرکز بازیافت زباله‌هاي الکترونيکي در نظر گرفته شد که البته به‌دلیل ارسال نشدن اين زباله‌ها از سایر نقاط ایران به آن، کار مرکز مشهد نهایتا در سال 91 به تعطیلی کشیده شد.
به گفته مسوولان این کارخانه، در دو سالی که این مرکز به بازیافت زباله‌هاي الکترونيکي مي‌پرداخت، فقط هشت تن ضایعات الکترونیکی از سطح شهر مشهد برای آن جمع‌آوری و ارسال شده است که این میزان بازیافت الکترونیکی تنها نیاز 15 روز این کارخانه را تامین کرده است.
در نهایت به‌دلیل نبود مواد اولیه و همکاری نکردن ادارات که اصلی‌ترین تولیدکنندگان ضایعات الکترونیکی هستند، کارخانه بازیافت زباله‌های الکترونیکی این شهر غیرفعال شد.
این در حالی است که به‌راحتی می‌‌شد با هماهنگی با ادارات و با تبلیغات گسترده و کمپین‌های مردمی در سراسر کشور توجه مردم را به این موضوع جلب کرد و سیل زباله‌های الکترونیکی را برای بازیافت به کارخانه مشهد به جریان انداخت.
درضمن امکان انتقال زباله‌های الکترونیکی سایر کشورهای منطقه برای بازیافت هم می‌توانست مورد توجه قرار گیرد و بررسی شود که این‌گونه نيز نشد.
در دولت اول حسن روحاني، سرانجام در سال 94 یکی از آن سلسله تفاهم‌نامه‌های خاص مشمول همکاری میان وزارت ارتباطات و سازمان حفاظت محیط زيست شد که اميد مي‌رفت به رسيدگي مناسب به زباله‌هاي الکترونيکي منجر شود، اما باز هم اين اتفاق نيفتاد.
اما در روال مرسوم سرنوشت تفاهم‌نامه‌های دولتی که هنگام امضا شدن پرسروصدا بوده و رسانه‌های همسو پوشش گسترده‌ای به آنها می‌دهند، اما از نتیجه و سرانجام خبری نمی‌شود، دو سال بعد یعنی در اردیبهشت‌ماه سال 96 و در واپسین روزهای کاری دولت یازدهم، معصومه ابتکار رییس وقت سازمان محیط زیست به جای ارایه گزارش از سرنوشت این تفاهم به خبرگزاری ایرنا گفت: در زمینه بازیافت وسایل الکترونیکی مانند تلفن‌های همراه و باتری در حال برنامه‌ریزی و امضای تفاهم‌نامه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم.
**در واقع ظاهرا خانم ابتکار فراموش کرده بود که دو سال قبل با وزارت ارتباطات تفاهم‌نامه امضا کرده و حالا به جای ارایه گزارش خروجی، مجددا اعلام می‌کند که تازه «در حال برنامه‌ریزی و امضای تفاهم‌نامه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم!»**
از جمله اهداف این تفاهم‌نامه که به امضاي محمود واعظي، وزير پيشين ارتباطات و معصومه ابتکار، رییس پيشين سازمان حفاظت محیط زیست رسيده بود جمع‌آوری، بازیافت و امحاي زباله‌های الکترونیکی و کاهش آلودگی‌های الکترونیکی زیست‌محیطی عنوان شده بود. جالب آنکه هر دو مسوول امضاکننده اين تفاهم‌نامه حالا در پست‌هاي ديگري فعاليت مي‌کنند و دغدغه زباله‌هاي الکترونيکي با توجه به سمت‌هاي جديدشان برايشان از بين رفته است.
بر اساس آمار اعلامي از سوي مرکز آمار حداقل 10 ميليون ايراني از رايانه استفاده مي‌کنند که طبيعتا با مستهلک شدن رايانه‌هايشان مجبور به تعويض آن هستند. از سوي ديگر، حجم عظيم گوشي‌هاي موبايل و تجهيزات جانبي آن که هر روز در کشور فروخته مي‌شود نيز طبيعتا در سال‌هاي آتي به فهرست زباله‌هاي الکترونيکي کشور افزوده مي‌شود. در اين شرايط **انتظار مي‌رود که مسوولان مربوطه از جمله وزير ارتباطات و رییس سازمان محیط زیست به جای حرکت در مسیر گذشته یعنی کاغذبازی، امضای تفاهم‌نامه و ژست گرفتن مقابل دوربین رسانه‌های فراموشکار، اقدامات عملی، علمی و عاجل را در دستور کار بگذارند.**

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200