http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 19 آذر 1396
اینترنت کاربران در جایگزینی سیم ‌مسی با فیبر نوری مختل می‌شود؟
اینترنت کاربران در جایگزینی سیم ‌مسی با فیبر نوری مختل می‌شود؟

فیبر نوری، اختلال، کاربران، پاسکاری

سياوش روشني
با وجود اينکه فيبر نوري يک فناوري نوين محسوب مي‌شود و نصب و توسعه آن توسط مخابرات مي‌تواند وضعيت زيرساختي اينترنت کشور را بهبود داده و امکان افزايش سرعت اينترنت را ممکن کند، اما ظاهرا نصب تجهيزات آن در برخي مناطق، باعث اختلال در ارایه خدمات اینترنتی به مشترکان سایر اپراتورهای اینترنتی شده است.
برخی کاربران اینترنت در تهران و کرج می‌گویند با تغيير زيرساخت کابل مسي به فيبر نوري عملا مشترکاني که تا پيش از اين از اپراتورهایی غير از مخابرات سرويس مي‌گرفتند با توجه به تغيير زيرساخت به فيبر نوري خدمات اینترنت آنها قطع شده و ظاهرا تنها از طریق شرکت مخابرات می‌توانند خدمات دریافت کنند.
این در حالی است که از سوي ديگر عمليات رانژه و برداشتن تجهيزات شرکت قبلي طرف قرارداد و جايگزيني آن با تجهيزات شرکت مخابرات نيز گاه تا يک هفته زمان مي‌برد که در طول تمام اين مدت کاربر قادر به استفاده از اينترنت نبوده و اتفاقا خبری از SLA (توافق‌نامه سطح خدمات) و پرداخت خسارت هم نیست.
موضوعی که البته کاربران اینترنتی که با مشکل مشابه مواجه شده‌اند می‌توانند به جای پاسکاری شدن میان اپراتورها، از طریق وزارت ارتباطات و سامانه 195.ir پیگیری کنند. 
ماجرای اختلال‌های گاه و بیگاه
بحث‌ها پيرامون نبود امکان ارایه خدمت از سوی برخی اپراتورهای اینترنتی زماني بسيار شدت گرفت که شرکت‌های FCP مدعی بودند امکان استفاده از تجهیزات و MDF‌های شرکت مخابرات برای سرویس‌دهی اینترنت از طریق فیبر نوری براي آنها وجود ندارد. بنابراين اين شرکت‌ها قادر نيستند به مشترکان خود که از اين سرويس بهره مي‌برند خدمات اينترنت ثابت ارايه کنند.
شرکت‌هاي اينترنتي خواستار آن بودند که مخابرات اجازه استفاده از اين زيرساخت را به آنها بدهد. در مقابل شرکت مخابرات هم پاسخ‌های قانونی دارد. چندی پیش داوود زارعیان، معاون امور مشتریان شرکت مخابرات و سخنگوی سابق این شرکت در خصوص انتقادهايی از این دست گفته بود: تنها دو درصد شبکه مخابرات ایران به فیبر نوری متصل شده است، بنابراین در حال حاضر امکان واگذاری امکانات این بخش به شرکت‌های FCP وجود ندارد.
اگرچه خود زارعيان نيز تاکيد کرده است طبق مصوبه رگولاتوري، شرکت مخابرات امکانات و تجهیزات خود را در اختیار شرکت‌های FCP قرار خواهد داد، اما معتقد است باید ابتدا در بخش فیبر نوری توسعه صورت گیرد.
امکان ايجاد زيرساخت توسط خود FCP
در حال حاضر شرکت‌های اينترنتي، ديتا را از طريق سرویس ADSL به منزل مشترکان مي‌برند، بنابراين برای استفاده کاربر از اینترنت باید از مرکز مخابرات تا منزل کاربر، سیم مسی به‌عنوان زیرساخت وجود داشته باشد. در این ميان شرکت مخابرات ایران گاه فقط بخشی از مسیر را به فیبر نوری تبدیل مي‌کند و دلیل این کار را افزایش ظرفیت استفاده از تلفن ثابت عنوان می‌کند.
با اين وجود براي خلاصي از تعارضات و ادعاهای مطروحه میان شرکت‌هاي اينترنتي با مخابرات، شرکت‌های FCP  طبق مجوزي که دريافت کرده‌اند مي‌توانند خود زيرساخت مورد نظرشان را ايجاد کرده و بدون استفاده از زيرساخت مخابرات به ارايه اينترنت پرسرعت بپردازند. اين در حالي است که شرکت‌هاي اينترنتي به علت سنگینی سرمایه‌گذاری‌هایی از این دست و با بهانه مقرون به‌صرفه نبودن ايجاد زيرساخت، از انجام اين کار طفره رفته‌اند.
یک کارشناس مخابراتی می‌گوید: يکي از راهکارهاي اين موضوع آن است که اپراتورهای اینترنتی با پروانه‌های گسترده‌ای که دارند با انجام يک سرمايه‌گذاري مشترک، زيرساخت مخصوص خود را ايجاد کنند.
وی ادامه داد: از این نکته نیز نباید غافل ماند که شرکت مخابرات در اين سال‌ها در دور‌افتاده‌ترين شهرها و روستاها که هيچ‌گونه صرفه اقتصادي نداشته و به همین دلیل شرکت‌های اینترنتی از حضور در این مناطق خودداری کرده‌اند، هم زيرساخت خود را گسترده‌ است.
این کارشناس مخابراتی می‌گوید: شرکت‌هاي اينترنتي حتي در پرجمعیت‌ترین شهرها مثل تهران نيز حاضر نشده‌اند که تجهیزات کامل و مستقل از مخابرات نصب کنند.
به گفته وی، طبيعي است که در هر پروژه‌اي بايد تمام ذي‌نفعان و حقوقشان مدنظر قرار گيرد و همان‌گونه که شرکت‌هاي اينترنتي از مخابرات توقع اجازه ارايه خدمات اينترنت بر بستر فيبر نوري دارند، خود نيز بايد بسترهای خاص و ويژه خود را ايجاد کنند.
البته تلاش برای گفت‌وگو با برخی اپراتورهای اینترنتی در خصوص مشکلات و ابهامات بی‌پاسخ ماند و وعده امروز و فردا داده شد تا بخش زیادی از شرکت‌های اینترنتی همچنان مسیر یک‌طرفه ارایه اطلاعات، آن هم در خصوص موضوعات و زمان‌های مورد نیاز خود را ادامه دهند. به همین دليل نمی‌توان به ادعاهای یکسویه این شرکت‌ها اکتفا کرد و انگشت اتهام را صرفا به سمت شرکت مخابرات ایران گرفت.
اگرچه دسترسی به روابط عمومی شرکت مخابرات هم میسر نشد.
مزاياي فيبر نوري نسب به کابل مسي
واقعيت اين است که فيبر نوري در مقايسه با سيم مسي از مزاياي بسياري برخوردار است؛ از يک‌سو مواد اوليه فيبر نوري از سيم‌هاي مسي به مراتب ارزان‌تر هستند و از ديگر سو به دليل اينکه افت سيگنال‌هاي نوري بسيار کمتر است، تعداد تقويت‌کننده‌ها کمتر بوده و قيمت تمام‌شده کل سيستم در مناطق وسيع نيز کمتر مي‌شود. قطر و وزن فيبر نوري نيز از سيم مسي کمتر است و پهناي باند آن براي ارسال اطلاعات نيز به‌مراتب بيشتر است.
فراموش نکنيم که سيم‌هاي مسي حامل جريان توليد‌کننده ميدان مغناطيسي هستند و ميدان‌هاي الکتريکي و مغناطيسي روي سيگنال‌هاي الکتريکي تاثير مي‌گذارند، در مقابل اما سيگنال‌هاي نوري هيچ‌گونه ميداني توليد نمي‌کنند. در نتيجه فيبرهاي نوري و کابل‌هاي نوري تاثيري روي يکديگر نخواهند داشت و ديگر اينکه ميدان‌هاي شديد الکتريکي و مغناطيسي کوچک‌ترين تاثيري بر فيبرهاي نوري ندارند و چون خطر تداخل امواج وجود ندارد، مي‌توان آنها را از کنار کابل‌هاي فشار قوي و دکل‌هاي انتقال نيرو و يا ژنراتورهاي برق عبور داد که در خصوص کابل‌هاي مسي اين امکان وجود ندارد.

منبع:عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200