http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 29 آبان 1396
شکایت دادستانی از تلگرام به کجا رسید؟
شکایت دادستانی از تلگرام به کجا رسید؟

ماجراي تلگرام در ماه‌ها و سال‌هاي اخير فراز و فرودهاي زيادي داشته يک روز حرف از شکايت از مدير آن پاول دوروف مطرح شده و روز ديگر خبر از آمدن ديتاسنترهاي آن به ايران زده مي‌شود؛ يک روز بحث فيلتر شدن آن مطرح مي‌شود و روز ديگر اين خبر تکذيب مي‌شود.

دانیال رمضانی
ماجراي تلگرام در ماه‌ها و سال‌هاي اخير فراز و فرودهاي زيادي داشته يک روز حرف از شکايت از مدير آن پاول دوروف مطرح شده و روز ديگر خبر از آمدن ديتاسنترهاي آن به ايران زده مي‌شود؛ يک روز بحث فيلتر شدن آن مطرح مي‌شود و روز ديگر اين خبر تکذيب مي‌شود. با وجود ايجاد اين اخبار متعدد اما نتيجه همواره يکسان بوده و هيچ اتفاق خاصي در عمل نيفتاده است و تلگرام نه فيلتر شده، نه مسدود شده و نه اعلام جرم عليه مدير آن به جايي رسيده است.
در همین راستا اوايل مهر ماه امسال خبری به نقل از جعفری دولت‌آبادی؛ دادستان تهران منتشر شد که در آن از قول اين مقام مسوول گفته شده بود: "علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم شده و این پرونده به ناحیه امور بین‌الملل دادسرای تهران ارجاع شده است."
دادستان تهران در اين زمان با ذکر اینکه شبکه تلگرام خود را تابع قوانین غربی‌ می‌داند، گفته بود: اين موضوع مانع از رسیدگی به این اعلام جرم نخواهد بود. به موجب این اعلام جرم، شبکه تلگرام علاوه بر ارايه خدمات به گروه‌های تروریستی از جمله گروه داعش، به بستر مناسب برای فعالیت سایر گروه‌های مجرمانه سازمان یافته تبدیل شده و ارتکاب جرایم هرزه‌نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر را ترویج و تسهیل کرده است.
در پاسخ به اين اعلام جرم اما پاول دوروف مدير تلگرام سريعا واکنش نشان داده و از طريق صفحه شخصي خود در توييتر مدعي شد: از شنیدن این موضوع حیرت‌زده شدم. ما به شکل مستمر در حال مسدود کردن محتوای تروریستی و مستهجن در ایران هستیم. فکر می‌کنم دلایل اصلی چیزهای دیگری هستند.
مدير تلگرام همچنين گفته بود مديران تلگرام روزانه بیش از هزار کانال، بات و چت مرتبط با محتوای تروریستی و مستهجن را در ایران مسدود می‌کنند.
دوروف در پاسخ به اعلام جرم عليه خود نيز با آسودگي خاطر و بدون آنکه به خود ترسي راه دهد اعلام کرد: امروز، ایران به لیست کشورهایی اضافه شد که دیگر نمی‌توانم به آنجا سفر کنم زیرا دادستان تهران علیه من اعلام جرم کرده است. بیش از 40 میلیون ایرانی از تلگرام استفاده می‌کنند و **ما هرگز یک کانال سیاسی خاص را مسدود نکرده‌ایم و تاکنون حتی یک بایت اطلاعات نه به دولت ایران و نه به هیچ دولت دیگری نداده‌ایم. **
موضوع اعلام جرم عليه تلگرام که البته تاکنون خبری از نتیجه آن هم نیست اما تنها موضوعي نبوده که در خصوص اين پيام‌رسان در اين مدت مطرح شده و به نتيجه نرسيده است. محمود واعظي وزير پيشين ارتباطات نيز بارها وعده آمدن ديتاسنترهاي تلگرام به ايران را مطرح کرده بود که البته اين وعده هم در خصوص تلگرام هيچ‌گاه به نتيجه نرسيد.
واعظي وزیر ارتباطات پيشين در مرداد ماه امسال و در حاشیه مراسم افتتاح پارک علم و فناوری ارتباطات و اطلاعات در جمع خبرنگاران درباره انتقال سرور و CDN محتوای تلگرام به ایران مدعي شد: اکنون سرور تلگرام به ایران آمده و CDNها هم در حال نصب است که نتیجه توافقات ایران و تلگرام است.
محمود واعظی در پاسخ به این سوال که اعلام شده تلگرام سرورهایش را به ایران آورده، در این قضیه سرور منتقل شده یا CDN (توزیع محتوا) نيز گفته بود: هر دو درست است تا سرور وجود نداشته باشد CDN در آن نصب نمی‌شود. کار بزرگی انجام شده است به نحوی که برای کانال‌های پرظرفیت و کانال‌هایی که مراجعه زیادی دارد، تلگرام سرور خود را به ایران آورده است و روی آن CDN نصب کرده است.
وي با تاکيد بر انتقال تلگرام به ايران همچنين مدعي شده بود: هم‌اکنون کار در حال انجام است و این شروع یک کار بزرگ است و من فکر می‌کنم باید اجازه دهیم همین سیاست که بین ما و مدیر تلگرام توافق شده است پیش برود.
واعظي در انتهاي صحبت‌هايش نيز ابراز اميدواري کرده بود همان‌طور که وعده کردیم انتقال سرورهای تلگرام به ایران به نتیجه مي‌رسد. وی حتي با تاکید بر اینکه مذاکرات با این شبکه پیام‌رسان نتیجه داده است و موضوع، یکطرفه نیست خاطرنشان کرده بود: اینکه تلگرام در ایران در حال نصب CDN است نتیجه توافقات ما و تلگرام است.
اما درحالی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از انتقال سرورهای تلگرام به ایران خبر مي‌داد، مدیرعامل تلگرام در خصوص این موضوع واکنش نشان داده و اعلام کرد: هیچ سرور تلگرامی به ایران فرستاده نخواهد شد.
وی با ارجاع دادن مخاطبان به پیام قبلی در کانال تلگرامی خود باز هم تاکید کرد که احتمالا روزنامه‌نگاران یا دیگر افراد، CDN را که حاوی اطلاعات رمزگذاری شده تلگرام است با سرورهای تلگرام اشتباه گرفته‌اند ولی باید گفت که هیچ‌یک از سرورهای تلگرام یا هر سروری که حاوی اطلاعات کاربران باشد به ایران منتقل نخواهد شد.
آن‌طور که از تاريخچه فعاليت تلگرام در ايران بر مي‌آيد گويا بي‌نتيجه ماندن وعده‌هاي مسوولان ايراني در خصوص تلگرام موضوعي است که مرتب تکرار مي‌شود و از سوي ديگر مدير اين پيام‌رسان نيز اهميتي به صحبت‌هاي اعلام شده از سوي مقام‌ها و مسوولان ايراني نمي‌دهد و سعي مي‌کند با مستقل نشان دادن خود از حکومت‌ها مانع از بين رفتن اعتماد کاربران خود شود. جالب است بدانيد که روابط تلگرام با مقام‌هاي روسي نيز در اين مدت چندان مساعد نبوده و احتمال مسدود شدن تلگرام در اين کشور نيز وجود دارد.
گفته مي‌شود روسیه که 10 میلیون کاربر در تلگرام دارد با توجه به اتهامات وارده به مدیر تلگرام، به ایران خواهد پیوست و علیه او اعلام جرم خواهد کرد. روسیه به دلیل اینکه تلگرام از قانون "یارووایا"  تبعیت نکرده و کلیدهای رمزگذاری تلگرام را به مقام‌هاي روسي نداده، ناراضی است. با اين تفاسير بايد ديد آيا وعده روس‌ها براي برخورد با تلگرام به نتيجه مي‌رسد و يا آنها نيز همچون مقام‌هاي ايراني نخواهند توانست در عمل دوروف و ساير مسوولان، تلگرام را حاضر به پذيرش قوانين و شرايط خود کنند.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200