http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 14 آبان 1396
فساد بانکی شرکت «ل.ب» لو رفت
فساد بانکی شرکت «ل.ب» لو رفت

با اقدام وزارت اطلاعات و نهادهای قضایی

بیست و نهم مهرماه سال جاری خبری روی خروجی سایت اطلاع‌رسانی بانک سپه رفت که گویای افشای فساد بانکی یکی از شرکت‌های شناخته‌شده در حوزه IT بود.
در خبر مذکور آمده بود: "محمدکاظم چقازردی، مدیرعامل بانک سپه از کشف و شناسایی صدور تعدادی ضمانت‌نامه واهی در یکی از شعب بانک خبر داد.
مدیرعامل اظهار کرد: روز چهارشنبه 26 مهرماه 96، در حین بررسی عملکرد واحدهای تابعه، مشخص شد فردی که در حوزه‌های اقتصادی مختلف، از جمله خرید و فروش رایانه و تجهیزات رایانه و تجهیزات جانبی، ساختمان‌سازی، صرافی و... فعالیت داشته و بالغ بر چندصد نفر کارمند در شرکت‌های زیرمجموعه وی مشغول کار هستند، با فریب و تطمیع یکی از روسای شعب بانک، بدون رعایت ضوابط و مقررات اقدام به دریافت تعدادی ضمانت‌نامه واهی کرده و حسب اعلام نامبرده، ضمانت‌نامه‌های مذکور را برای دسترسی به نقدینگی به همراه فاکتورهای جعلی و قراردادهای غیرواقعی به برخی شرکت‌های کارگزاری و لیزینگ‌ها ارايه کرده است.
چقازردی گفت: با کشف موضوع، با اتخاذ تدابیر لازم، فرد یادشده که در خارج از کشور بود، برای بررسی موضوع، به بانک دعوت و تا پایان وقت اداری روز پنج‌شنبه 27 مهرماه 96، نسبت به اخذ وکالت محضری اموال و دارایی‌های فرد مذکور و شرکت‌های تابعه به نام بانک اقدام شد.
ريیس هیات‌مدیره بانک افزود: عمده این ضمانت‌نامه‌های واهی با سررسید سال آتی هستند. در این راستا گزارش‌هاي لازم به همراه مدارک و مستندات و معرفی افراد ذی‌مدخل به مراجع قانونی ذی‌ربط ارايه شد.
مدیرعامل بانک ادامه داد: ضمنا لازم است از وزارت محترم اطلاعات، مراجع محترم قضایی، سازمان محترم بازرسی کل کشور و سایر مراجع محترم نظارتی که هماهنگی و همکاری لازم را با بانک به‌عمل آوردند قدردانی کنم.
سایر اقدامات لازم توسط مراجع قانونی و نظارتی درخصوص موضوع در حال انجام است."
نظر به ارتباط موضوع با حوزه کاری به‌دنبال ماجرا رفته و بر اساس اطلاعاتی که به دست ما رسید، مشخص شد شرکت «ل.ب» در این پرونده نقش داشته است.
این شرکت از سال 84 فعالیت خود را در زمینه واردات انحصاری برخی سخت‌افزارهای مختلف یک شرکت تایوانی آغاز کرده و البته جوایزی نیز از جشنواره‌های عمدتا جایزه‌فروش دریافت کرده، اما چندان در فضای رسانه‌ای کشور شناخته‌شده و فعال نیست.
مدیر این شرکت نیز جوان بوده و به نظر می‌رسد از ژن‌های خوب و برتر کشورمان است که در سن پایین و با داشتن یک کار ویترینی در قالب شرکت فناوری اطلاعات مشغول استفاده از حفره‌های نظام مالی و بانکی کشور برای صرف در سایر امورات بوده است.
اگرچه شرکت‌های دیگری نیز در حوزه فناوری اطلاعات کشور وجود دارند که کمتر کسی اسمی یا خبری از آنها در طول سال می‌شنود، اما شرکت‌های متمولی محسوب می‌شوند که دارای گردش مالی قابل ملاحظه‌ای هستند.
دریافت وام‌های دولتی و کم‌بهره، حضور گروهی و نمایشی در مناقصات بزرگ برای برنده شدن در طرح‌ها، دریافت پروژه‌های خارج از تشریفات و معاملات ناسالم از جمله مهم‌ترین روش‌های کسب درآمد این قبیل شرکت‌ها محسوب می‌شود.
 
منبع:عصر ارتباط


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200