http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
دفتر كارتان را در جيب خود حمل كنيد
دفتر كارتان را در جيب خود حمل كنيد

فناوری موبایلی میان‌برهای مختلفی را معرفی می‌کند که از طریق آنها بی‌اثر کردن فساد امکان‌پذیر می‌شود.

حقوق کارمندان با استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک و موبایلی به‌صورت خودکار به حساب آنها واریز می‌شود، بنابراین کارمندان مجبور نیستند برای دریافت چک خود به روسای خود رشوه بدهند. همچنین فناوری موبایلی امکان دنبال کردن مالیات‌های پرداختی و چگونه هزینه‌شدن آنها، مثلا در راه‌سازی یا ساختن بیمارستان را به مردم می‌دهد، یعنی پرداخت مالیات قابل پیگیری می‌شود و درنتیجه هدر رفتن پول کاهش می‌یابد. فناوری موبایلی به مردم نقاط دورافتاده این امکان را می‌دهد تا با دیگر نقاط دنیا در ارتباط باشند؛ نقاطی که رشوه پدیده معمولی نیست. زمانی که مردم دریابند رشوه و فساد بخش‌های ثابت زندگی نیستند، نسبت به تغییر شرایط تشویق می‌شوند.با اين وجود، فساد حتی روی گوشی‌های موبایل تاثیر می‌گذارد. در سال 2008، برخی از دولت‌ها در آفریقا مالیاتی را از اپراتور‌های موبایل خواستند كه معادل 30 درصد از درآمد آنها بود. همچنین دولت‌ها با ندادن مجوز‌های لازم برای باند‌های رادیویی به اپراتور‌های جدید می‌توانند رقابت را بی‌نتیجه بگذارند، اما در نهایت مشکل اصلی فساد، یکی از انگیزه‌های منحرف شده است و با هر چه ثروتمند‌تر شدن ملت‌ها این انگیزه‌ها به‌طور مناسبی تطبیق پیدا خواهند کرد.
روندی تازه در جهانی‌شدن
از سال 1750 تا 1950 میلادی، اقتصاد در کشورهای جهان اول سالانه دو تا سه درصد رشد می‌کرد. دست یافتن به میزان بالاتری از رشد بر مبنای ثابت غیرممکن به نظر می‌رسید، اما از آن زمان کشور‌هایی مانند چین به رشدی سالانه 9 درصد دست یافته‌اند. چنین رشدی اقتصاد‌دانان را در ابتدا متحیر کرد، اما نکته اینجاست که این میزان رشد نیز قابل افزایش است.
صادرات، مسیر رسیدن از جهان سوم به جهان اول است و کشور‌هایی مانند ژاپن برای رسیدن به سطح جهان اول، سیاست‌‌های هماهنگی که تمرکز آن روی تجارت جهانی بود را توسعه داد. در مرحله اول این کشور پتروشیمی و صنایع فولاد خود را گسترش داد، سپس به صنایع پایین دستی مانند کشتی‌سازی و خودروسازی روی آورد و در آخر به سراغ صنایع پلاستیک و الکترونیک رفت. در مورد کالاهای مصرفی این کشور شیوه گام به گامی را با کالا‌هایي ساده مانند پوشاک شروع کرد و سپس به کالاهای پیچیده‌تر پرداخت. ایده شرکت‌های ژاپنی این بود که بتوانند محصولات خود را در خارج از کشور به همراه سود بفروشند و سرمایه وارد کنند؛ هدفی که به آن دست یافتند. این همان مسیری بود که شرکت‌های چینی و تایوانی نیز آن را در پيش گرفتند.
فناوری موبایلی این روند را سرعت می‌بخشد. این فناوری پیدا کردن بهترین قیمت در سطح بین‌المللی را برای فروشندگان و خریداران بسیار راحت‌تر می‌کند.
به عنوان مثال، اگر شما یک کشاورزی جهان سومی در دهه 1980 بودید و قصد داشتید شرکت صادر‌کننده ذرت به کشورهای جهان اول را راه‌اندازی كنيد، بايد اطلاعات مربوط به چگونگی نگهداری ذرت، قوانین مالیاتی، تعرفه‌های گمرکی، حسابداری، مصون‌سازی ارز و حمل‌ونقل را مي‌دانستيد. همچنین به زیرساخت‌های پیشرفته‌ای مانند خدمات بانکی و بیمه نیاز داشتید، در اين میان حرفی از خطوط تلفن که کابل‌های آن به خاطر مسی بودن ممکن بود دزدیده شوند نمي‌زنيم.
امروزه شما می‌توانید از طریق تبلت خود خطوط ارتباطی داشته باشید، بدون اینکه کسی به خانه شما کابل مسی کشیده باشد. همچنین می‌توانید با تبلت کارهای بانکی خود را انجام دهید. حمل‌و‌نقل مورد نیاز خود را با تبلت مدیریت کنید و چگونه نگهداری کردن از محصول‌تان را با تبلت بياموزيد.فناوری موبایلی، امکان فعالیت‌های تهاتری- ابتکاری را مقدور می‌سازد، مانند پروژه Mechanical Turk شرکت آمازون، که موقعیت‌های شغلی با درآمد پایین را از طریق کار‌های کوچکی مانند پیاده کردن فایل‌های صوتی یا تشخیص اجسام در تصاویر و عکس‌های مختلف را برای اشخاصی با درآمد کم فراهم می‌کند. این پروژه می‌تواند به شخصی که در داکا (Dhaka) در فقر زندگی می‌کند، روزانه چند دلار برساند که این امر اتفاقی بزرگ در زندگی این شخص فقیر محسوب مي‌شود.
تجارت بین‌المللی هر چه بیشتر از قبل، حوزه معاملات و شرکت‌های کوچک‌ را نیز شامل خواهد شد. در سطح جهانی، تعداد شرکت‌ها و تجارت‌های کوچک بسیار بیشتر از کمپانی‌های بزرگ است و همین امر تولید ناخالص داخلی (GDP) قابل توجهی را به همراه خواهد داشت. همزمان با نفوذ فناوری موبایلی به این سطوح، چنین فعالیت‌هایی باعث رشد و گسترده شدن شبکه‌های بین‌المللی اطلاعات، تولید و حمل‌و‌نقل می‌شود. جهانی شدن خود تکامل می‌یابد.
فناوری موبایلی موجب پرورش استارتاپ‌های کوچک چندملیتی خواهد شد که متعلق به هیچ کشوری نیستند. این شرکت‌ها شاید با پنج تا شش نفر، که در سه یا چهار کشور مختلف حضور دارند، می‌توانند بسیار کوچک، ولی چابک باشند. زمانی که این شرکت‌ها دنیا را گرفتند، می‌توانند به بازار‌های متنوع در هر جایی که باشند نفوذ کنند. مثلا شرکت تصویری ویودل (Viewdle) دو کارمند در اروگوئه، چهار نفر در کالیفرنیا و سه نفر در اکراین دارد. لارن گیل (Laurent Gil)، موسس این شرکت که خود فرانسوی است اشاره می‌کند که شرکتش این فناوری را در اکراین اختراع کرد، در کالیفرنیا به سرمایه رسید و مهندسان خوبی را در اروگوئه پیدا کرد.
به علاوه، یک شرکت مجازی مانند این می‌تواند به میزان قابل توجهی در پرداخت اجاره صرفه‌جویی کند، زیرا به فضای اداری نیازی ندارد. همچنین در فضاهای اداری و دفاتر، مشکلات بهره‌وری فراوانی دیده می‌شود. این مسايل شامل وقفه‌هایی که در کار ایجاد می‌شوند، صحبت‌های کارمندان، دعواهای داخلی و جلسات غیرضروری می‌شود. کارمندان وقت خود را در مسیر رفت و آمد به محل کار تلف می‌کنند و همچنین برای سوخت و استهلاك خودرو خود هزینه می‌پردازند. افراد مسن‌تر دفتر‌ها مهم هستند، شاید به این خاطر است که به آنها عادت کرده‌اند، اما در سطح جهانی، بسیاری از موسسان شرکت‌های جدید چنین تفکری ندارند. هزینه‌های مختلف یک دفتر کار می‌تواند مرز ميان سود و زیان را تعیین کند و شکست یا موفقیت را در ابتدای کار رقم بزند.
زمانی که در قرن نوزدهم شرکت‌های سهامی پدیدار شدند، به فضای اداری نیاز داشتند، زیرا مردم برای ارتباط با یکدیگر نیاز داشتند که نزدیک هم باشند. امروزه آنها دفتر کار خود را در جیب‌شان حمل می‌کنند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200