http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
وزیر اقتصاد معافیت مالیاتی دانش‌بنیان‌ها را امضا کرد
وزیر اقتصاد معافیت مالیاتی دانش‌بنیان‌ها را امضا کرد

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد، آیین‌نامه معافیت مالی شرکت‌های دانش‌بنیان را برای اجرایی شدن امضا کرد.

به گزارش عصر ارتباط، شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای رقابت با شرکت‌های خارجی و شبه‌دولتی، با مشکلات بسیاری دست به گریبان هستند و نبود نقدینگی، ضعف مدیریتی و فقدان آگاهی از قوانین، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مشکلاتی هستند که درحال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان را به خود مشغول كرده‌اند.
افشین کلاهی، نایب‌رییس مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، درخصوص عمده‌ترین مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان به خبرنگار ما گفت: «مشکلات زیادی در مسیر شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دارد که یکی از آنها موضوع نقدینگی است.»
او با بیان اینکه صندوق نو‌آوری و شکوفایی تا حدودی این مشکل را حل کرده است، افزود: «ضعف مدیریتی، ناآگاهی از قوانین و بي‌اطلاعي بازار از دیگر مشکلات این شرکت‌ها است.»
نایب‌رییس مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: «شرکت‌های دانش‌بنیان به‌دلیل آنکه در ابتدا بر مبنای یک ایده شکل می‌گیرند و غالبا هم دانشگاهیان پایه‌گذار آن هستند، فضای کسب‌و‌کار را به‌خوبی نمی‌شناسند؛ به همین دلیل در بازار از دو رقیب عمده خود یعنی شرکت‌های خارجی و شرکت‌های خصولتی عقب می‌مانند.»
او افزود: «برنامه‌هایی برای توانمندسازی شرکت‌ها در مدیریت و استاندارد داریم.»
کلاهی با اشاره به اینکه تلاش می‌شود تا در قالب لوایح و برنامه‌های تشویقی به این شرکت‌ها کمک شود، گفت: «مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات سعی می‌کند با تاثیرگذاری در روندها، بخشی از مشکلات این شرکت‌ها را حل کند.»
کلاهی در پاسخ به این سوال که مجمع تشکل‌های اطلاعات و ارتباطات، چگونه از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند، گفت: «حمایت‌هایی در چارچوب قانون برای این شرکت‌ها درنظر گرفته شده است. صندوق نوآوری و شکوفایی به همین امر می‌پردازد.»
او با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی خدماتی را به شرکت‌های دانش بنیان ارايه می‌دهد، گفت: «یکی از این خدمات، تسهیلات است. مشارکت، وام‌های بلاعوض و صدور ضمانت‌نامه، از دیگر خدماتی هستند که به شرکت‌های دانش‌بنیان عرضه می‌شوند.»
کلاهی افزود: «معافیت مالیاتی، معافیت گمرکی و بیمه‌های ریسک، از دیگر خدماتی هستند که صندوق نوآوری و شکوفایی ارايه می‌دهد.»
او در پاسخ به این سوال که چرا بیمه ریسک تاکنون اجرایی نشده است، گفت: «در حال مذاکره با بیمه مرکزی هستیم. البته هنوز جلسات مشخصی نداشتیم، اما امیدواریم که به‌زودی به نتیجه برسد.»
نایب‌رییس مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات با بیان اینکه تلاش می‌کنیم با تاثیرگذاری در اجرای قانون به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کنیم، افزود: «آیین‌نامه معافیت مالیاتی را تهیه کرده و ارايه دادیم. اگرچه تغییراتی در آن اعمال شد، اما خوشبختانه وزیر اقتصاد و امور دارایی، آن را امضا کرد و در آستانه اجرایی‌شدن است.»
بند دوم از ماده یک آیین‌نامه تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، شرکت‌های دانش‌بنیان را این‌گونه تعریف کرده که شركت يا موسسه خصوصي يا تعاوني است كه به‌منظور هم‌افزايي علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمي و اقتصادي (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوري) و تجاري‌سازي نتايج تحقيق و توسعه (شامل طراحي و توليد كالا و خدمات) در حوزه فناوري‌هاي برتر و با ارزش افزوده فراوان، به‌ويژه در توليد نرم‌افزارهاي مربوط تشكيل مي‌شود.
شاخص‌های موردنیاز به‌منظور احراز صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان به دو دسته عمومی و اختصاصی تفکیک می‌شوند.
شاخص‌های عمومی مربوط به اعضای هیئت‌مدیره آن شرکت هستند، اما شاخص‌های اختصاصی شامل چند مورد است که شرکت متقاضی باید واجد تمامی شرایط در یکی از آن دسته‌بندی‌ها باشد. شركت‌هاي توليدكننده كالاهاي دانش‌بنيان، شركت‌هاي تحقيق و توسعه و خدمات طراحي مهندسي و شركت‌هاي ارايه‌دهنده خدمات تخصصي دانش‌بنيان از این دسته‌بندی‌ها هستند.
بر اساس این آیین‌نامه شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، مصوب کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا، درخواست شرکت‌ها پس از ثبت‌نام در سامانه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، توسط کارگزارها مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن در دسته شرکت‌های دانش بنیان قرار می‌گیرند.
تولید کالاهای دانش‌بنیان یکی از شرط‌های لازم برای شرکت‌های تولیدکننده دانش‌بنیان به حساب می‌آيد. بر این اساس، کالاهای دانش‌بنیان موردنیاز کشور در 11 حوزه اصلی معرفی شده‌اند. این حوزه‌ها بر مبنای دو رویکرد کلی مشخص شده است. نخست حوزه‌هایی که وجود کالاهای دانش‌بنیان و با فناوری برتر در آنها وجه غالب را دارند و متوسط فعالیت‌های تحقیق و توسعه در آنها بیشتر از سایر حوزه‌های فناوری و صنعتی است. در این میان می‌توان به حوزه‌های فناوری زیستی، فناوری نانو، فوتونیک و اپتیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات، انرژی‌های تجدیدپذیر، دارو، الکترونیک، مواد پیشرفته، ساخت و تولید پیشرفته و در نهایت، هوافضا اشاره کرد.
رویکرد دوم، مربوط به حوزه‌ها و بخش‌هایی است که وجود کالاهای دانش‌بنیان در آنها غلبه ندارد، اما رسوخ فناوری‌های برتر و ظهور محصولات دانش‌بنیان همچون نفت و گاز، برق، معدن، کشاورزی، آب‌و‌هوا و حمل‌ونقل در آنها مشاهده می‌شود.
همچنین این آیین‌نامه، معیارهایی را برای گزینش کالاهای دانش‌بنیان درنظر گرفته است. اهمیت راهبری و حیاتی برای کشور، دارای ارزش افزوده بالا، وابستگی به خارج در کنار دشواری‌های ناشی از تحریم و ارز‌بری بالا، نوآوری در سطح ملی و شکل نگرفتن بازار عرضه (و بعضا تقاضا) در کشور در آن محصول و نیاز به فعالیت‌های تحقیق و توسعه متمرکز و برنامه‌ریزی‌شده توسط گروه‌های متخصص، از جمله این معیارها است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200